Zpravodajství

Sbohem léto, přišel podzim

Léto je definitivně pryč. Kdo si neužil slunce a koupání, už to asi nedohoní. Jedinou možností by bylo odjet někam za exotikou. V neděli totiž oficiálně začíná podzim. Počasí je však velmi přívětivé, po téměř celém území Česka je jasno a teploty jsou okolo 20 stupňů.Slunce v 11:51 vstupuje do znamení Vah a nastává podzimní rovnodennost.

Prakticky to znamená, že noc a den jsou stejně dlouhé. Denních hodin bude ale v příštích třech měsících stále ubývat.

Střídání ročních období je způsobeno sklonem zemské osy v úhlu 23,5 stupně. Při putování kolem Slunce se proto k němu pravidelně přiklání a odklání severní a jižní polokoule.

Slunce svítí na jižní polokouli

Když je ke Slunci přikloněna severní polokoule, je v Česku léto, je-li přikloněna polokoule jižní, je zima.

Projevuje se to tak, že Slunce v zimě vystupuje jen nízko nad obzor a většina slunečního záření dopadá na jižní polokouli. V okamžiku zimního slunovratu, který letos nastane 22. prosince, se Slunce nachází přímo nad jižním obratníkem Kozoroha. V období zimního slunovratu jsou proto nejkratší dny a nejdelší, až šestnáctihodinové noci.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz