Zpravodajství

VIDEO: Obraz svaté roní živé slzy

VIDEO: Obraz svaté roní živé slzy

Z událostí okolo pravoslavného obrazu bohorodičky jde mráz po zádech. Svědci tvrdí, že z obrazu vytékaly při tragédii ruské ponorky Kursk slzy, které obsahovaly živé plazma. Tento obraz je nyní k vidění v Česku.

Zdroj: TV Nova

Ikona z Ruska, jejímuž vlivu jsou přisuzována zázračná uzdravení a obrácení na víru v boha, je od soboty k vidění v Česku a poté i na Slovensku.

Návštěva vystaveného obrazu bohorodičky, z nějž podle pravoslavné církve stékají olejové i krvavé slzy, by měla pomoci všem lidem hledajícím útěchu a pomoc, řekl novinářům biskup Jiří Stránský.
"Cílem není touha po senzaci nebo přesvědčovat někoho o zázraku," dodal.

Repliku našli v paneláku

Na ikoně Obměkčení kamenných srdcí je bohorodička zobrazena se sedmi meči - bolestmi, které jí pronikly hluboko do srdce. Jedna z replik originálu, která bude právě přivezena do ČR, se původně nacházela v jednom panelákovém bytě v Moskvě.

Když v roce 2000 havarovala ruská ponorka Kursk, na šíji bohorodičky se objevily krvavé ranky a na levém rameni jizva, uvedla Svatava Kabošová, šéfredaktorka časopisu Hlas pravoslaví.

O něco později začala ikona ronit krvavé slzy, moskevský patriarchát ji uznal za divotvornou, dodala Kabošová.

"Jde o jeden z největších divů 20. a 21. století, protože začal plakat ne originál - takové případy pravoslaví z minulosti zná - ale papírový tisk ikony," uvedla.

Ikona dosud putovala jen po Rusku. V ČR bude nejdříve vystavena v Praze, poté v Brně, Plzni, Karlových Varech a Košicích. Uvažuje se také o tom, že se objeví v Táboře a Jihlavě. Na místa, kde bude obraz vystaven, mohou přijít nejen pravoslavní, ale také ostatní křesťané i lidé bez vyznání.

Obraz dorazí na ruzyňské letiště v Praze v sobotu večer a odtud bude převezen do chrámu sv. Mikuláše v Bubenči. Od neděle pak bude vystaven v pražském chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice, pak bude přemístěn do dalších měst.

Plačící ikona je k vidění například také v Řecku. "Slzy a také myro, tedy jakási vonná rosa, které z ikon stékají, byly v minulosti vědecky zkoumány. V obou případech se prokázala přítomnost živé plazmy. Jde tedy o nevysvětlitelný jev," uvedl Kabošová.

Ikona podle ní zapůsobila na jednoho ruského investora natolik, že se rozhodl pro ni na okraji Moskvy postavit zvláštní chrám. "Rodině, ve které se zázrak udál, zajistil důstojné bydlení v nově zbudovaném domku vedle chrámu, možnost starat se o chrám a stále sloužit bohu.

Tady se nyní ikona nachází, pokud neputuje," řekla Kabošová.
K pravoslavné církvi se nyní v České republice hlásí asi 30.000 věřících a na Slovensku zhruba 70.000. Církev slouží i zahraničním věřícím - Rusům, Ukrajincům, Srbům, Bulharům, Řekům, Rumunům a dalším národnostem.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz