Zpravodajství

Podzim vešel do dveří, ochladí se o deset stupňů!

Podzim vešel do dveří, ochladí se o deset stupňů!

I když se nám počasí snaží namluvit, že se vrací léto, v pondělí ráno jsme se probudili už do podzimního dne. V neděli totiž slunce vstoupilo do znamení vah a nastal astronomický podzim.

Přesně od neděle, jedenácti hodin a patnácti minut středoevropského času, platí astronomický podzim. V tu chvíli totiž nastala podzimní rovnodennost.

Podle astronomů jako rovnodennost označujeme chvíli, kdy se slunce nachází nad rovníkem a den a noc tak mají prakticky stejnou délku. Dny se budou i nadále velmi výrazně zkracovat. Světla tak bude stále méně a méně.

Poslední říjnový víkend pak navíc přijde přechod z letního na zimní čas a začne období, kdy bude víc tmy než denního světla. Nejkratší budou dny zhruba v půlce prosince. To bude světlo jen osm hodin a noc bude trvat 16 hodin.

Astronomové také zdůrazňují, že střídaní ročních období není způsobené tím, že se Země vzdaluje od Slunce. Podle nich je to velmi rozšířená fáma.

Střídání ročních období je to způsobeno tím, že zemská osa je natočená ve sklonu 25 stupňů ke Slunci, a tak se pravidelně odklání a přiklání ke Slunci.

Slunce se začne vracet o Vánocích. To budeme moct opět pozorovat
zkracující se noci a delší dny.

Na obloze zatím babí léto

I když astronomický podzim začal v neděli, na obloze se jeho příchod projeví až v úterý. Studená fronta přinese mraky, déšť a ochlazení. Zatímco v pondělí si budeme užívat až 24 stupňů, v úterý se ochladí až o deset.

"Pondělí bude posledním hezkým dnem babího léta," řekla serveru nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová. "Pak k nám přijde studená fronta od jihozápadu a s ní razantní změna. Zatímco na Moravě a ve Slezsku můžou čekat ještě stále polojasno a až 22 stupňů teplo, západní Čechy už čeká zatažená obloha, déšť a pouhých 15 stupňů," doplnila Honsová.

Chystejte kabáty

Ve středu už se obloha zakaboní na celém území Česka a budou tomu odpovídat i teploty. Nachystejte kabáty, rtuť v teploměru totiž nepřeskočí 15 stupňů a k dešti se přidá i čerstvý vítr. "Tak to bude na českém nebi vypadat až do pátku, takže první podzimní týden bude opravdu podzimní," řekla našemu serveru Honsová.

"Na víkend se můžeme zase těšit, příroda nám pošle zase trochu slunce," doplnila. Podle ní nás v sobotu i v neděli čeká polojasná obloha, pršet by nemělo a teploty se vyšplhají až k 19 stupňům.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz