Zpravodajství

Česko čelí chřipkové vlně, bude hůř!

Česko čelí chřipkové vlně, bude hůř!

Epidemie nachlazení zasáhla Českou republiku. Ordinace praktických lékařů byly v úterý přeplněné. Oproti minulému týdnu se jejich počet zvýšil až o čtvrtinu. Počet nemocných bude zřejmě ještě stoupat. Lékaři zároveň dodávají, že teď je ta nejvhodnější doba na očkování proti chřipce.

Zdroj: TV Nova

Čekárny i ordinace praktických lékařů zavalil nezvykle velký počet nemocných.

S nachlazením se v úterý potýkali hlavně lékaři. První podzimní vlna nachlazení je zkrátka v plném proudu.

A dětští lékaři měli pacientů minimálně stejně. K prudkému nárůstu počtu nachlazených prý přispělo hlavně to, že děti začaly po prázdninách chodit do škol a školek.

Příznaky chřipky

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou. Vzestup teploty obvykle provází zimnice. Přidávají se silné bolesti hlavy. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Jak se šíří chřipkový vir, si prohlédněte ZDE

Lékaři jsou pro očkování

Lékaři proto rodičům radí, aby své dítě sledovali a dbali hlavně na prevenci.

Lidé v České republice by se měli podle hlavního hygienika Michaela Víta nechat v daleko větší míře než dosud očkovat proti chřipce. Vít řekl, že očkovací látky bude v tuzemsku dostatek. Vakcína je přitom podle něj zdaleka nejúčinnější prevencí. Očkovat se lze nechat už nyní, optimální doba je říjen až listopad, uvedl. Dodal, že k dispozici bude 1,3 milionu dávek, což je víc než loni.

Při minulé chřipkové epidemii trvající pět týdnů onemocnělo akutní infekcí dýchacích cest více než milion lidí. Každoročně podle Víta až 2000 lidí podlehne komplikacím, které u nich vyvolala právě chřipka. Lidem starším 65 let a nejrizikovějším pacientům přispívají na vakcínu zdravotní pojišťovny, klientům domovů důchodců a ústavů sociální péče ji hradí stát. Na určitý typ vakcíny může být doplatek mezi 30 až 60 korunami, řekl Vít. Pojišťovny hradí očkování například těm, kteří se léčí s onemocněním srdce a cév, dýchacích cest nebo mají cukrovku a musí brát inzulin.

Podle Víta se ale očkování, které stojí 130 korun, vyplatí i jinak zdravým lidem. Účinnost vakcín je vysoká - 70 až 90 procent.

Přesto některým pacientům nedělá očkování dobře. Mohou tak paradoxně onemocnět vážněji, když se nechají naočkovat.

Podle Státního zdravotního ústavu je teď nemocných asi devět set lidí z každých sta tisíc. Sezóna chřipek nás ale ještě čeká. Podle odborníků bude počet nachlazených v příštích dnech ještě stoupat.

Parkanová do nemocnice

S chřipkou nebojuje ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Přesto musela ulehnout do nemocnice. Leží tam kvůli vysokému krevnímu tlaku. Rádiu Impuls to řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Podle něj by však Parkanová měla být hospitalizována jenom několik dní. Příští týden by se již měla vrátit do úřadu.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz