Zpravodajství

Kondomy a pilulky slaví, středa je světovým dnem antikoncepce

Kondom a pilulky, jedním slovem antikoncepce, má už ve středu svůj celosvětový den. Děti na základních školách a lidé v ulicích se dozví to, na co se možná až do teď báli zeptat. Podle odborníků totiž mají češi jen pět procent sexuálních styků pro založení rodiny. Zbytek statistických tabulek zabírají bezbřehé radovánky.

Je z latexu a stojí pár korun. Dřív se prodával jen ve speciálních drogeriích a lidé se při placení červenali. Dnes už ho koupíte skoro na každém rohu.

Jak jsme zjišťovali v anketě, i v dnešní moderní době jsou muži, kteří se při koupi kondomu stydí a červenají. Jenže stud vůbec není na místě. Kondom je to první, po čem by se mělo sáhnout při sexuálních radovánkách.

Pásek a kšandy

Podle sexuologa Petra Weisse je ideální metodou takzvaný pásek a kšandy. To znamená současné užívání kondomu jako nejspolehlivější ochranou před infekčními chorobami a současné užívání hormonální antikoncepce u žen k zabránění nežádoucího těhotenství.

Některým mužům ale kondom nevyhovuje a kdyby prý byla nějaká mužská pilulka, klidně by po ní sáhli.

U Čechů není o kondomy nouze

V českých domácnostech kondom rozhodně nechybí. A ukrytý bývá na nejrůznějších místech. Najdete ho v nočních stolcích, v šuplíku i na mikrovlnce.

Jak nám potvrdil výrobce a distributor kondomů Milan Slezák, mezi nejoblíbenější patří ty s jahodovou příchutí, banánové a vroubkované.

Odborníci vzkazují: kondom ani jiná antikoncepce nechrání stoprocentně. Je ale dobré mít ho pro jistotu u sebe.

Trocha historie

Už ve Starém Egyptě přibližně 1350 let před naším letopočtem můžeme zaznamenat první zmínky o předchůdci dnešního kondomu, který chránil muže před nemocemi a infekcemi. Prvním důkazem o používání kondomů v Evropě jsou jeskynní malby v Combarelles ve Francii, které vznikly v období 100 - 200 n.l.

V 16.století vyrobil Ital Gabrielle Fallopius plátěné pouzdro, které vyzkoušel na 1 100 mužích jako profylaktickou pomůcku. Podle jeho záznamů se žádný z účastníků pokusu nenakazil sifylitidou. Mezi oblíbené materiály v průběhu let patřily například želvovina a kůže, oblíbená ve starověkém Japonsku, naolejovaný papír, měchýře ryba střeva zvířat. Na území naší republiky byli prvními uživateli nejspíš Keltové, kteří tyto prostředky zaručeně znali.

O vzniku slova kondom toho není mnoho známo

Jedna z teorií říká, že kondom byl pojmenován po svém vynálezci Contonovi (některé prameny uvádějí jméno Condom), který působil u dvora krále Karla II. Podle další teorie je toto slovo odvozeno z latinského "condus", což znamená nádržka, či nádoba.

Začalo to v 19.století

V 19.století proslavil kondom zejména proslulý Casanova, který ho nazýval "anglický jezdecký plášť". V Japonsku se používali dva typy kondomů: typ Kawagata se vyráběl z tenké kůže a typ Kabutogata z želvoviny nebo rohoviny.

Hromadná produkce kondomů začala v polovině 19. století, krátce po objevení gumového vulkanizačního procesu. Do 30. let 20.století se kondomy vyráběly z gumy a byly stále dost nepohodlné a drahé (i když víckrát použitelné) a proto dostupné jen pro malou část populace.

Když se latexové kondomy staly dostupné koncem 30. let 20. století, byl to velký krok dopředu v efektivitě a cenové dostupnosti. Před polovinou 20.století mnoho zemí zakázalo prodej kondomů a mnoho následně povolilo jejich prodej "jen na prevenci infekce".

První latexové kondomy byly téměř stejné, jen některé eventuálně začaly mít konce s nádržkou pro ejakulovanou tekutinu. Jedna relativně skorá inovace - "krátká čepice" - pokrývala jen hlavu penisu, co znamenalo krok zpět při redukci přenosu infekce a těhotenství.

To v Indii to vzali po svém

Kondomy jdou v Indii doslova na dračku! Vláda je začala prosazovat jako prevenci populačního boomu a šíření viru HIV, jenže teď většinou slouží jinak než jako antikoncepce. Lidé v kondomech uchovávají vodu nebo z nich dělají hračky. Nic není platný ani zákon, který používání kondomů jinak než k pohlavnímu styku zakazuje.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz