Zpravodajství

Sněmovna vydala Vondrušku ke stíhání

Bývalý vězeňský dozorce a nynější poslanec KSČM Josef Vondruška, který podle disidentů bil a týral politické vězně komunistického režimu, už nemá poslaneckou imunitu. Sněmovna jej vydala k trestnímu stíhání. Pro jeho vydání hlasovalo 151 ze 154 přítomných zákonodárců.

Poslanec nařčení opakovaně odmítl. Komunisté ještě před hlasováním opustili jednací sál. Předseda jejich klubu Pavel Kováčik uvedl, že nechtějí bránit průchodu práva, z jeho slov ale vyplynulo, že podle KSČM jde o zpolitizovaný případ.

Vondruška: pracoval jsem poctivě a zodpovědně

Totéž řekl ve svém projevu i Vondruška, který uvedl, že se stíhání nebrání, obvinění z týrání vězňů ale znovu odmítl. "Vykonával jsem práci, která je nezbytná pro stát kdykoli, tedy i dnes. Při výkonu zaměstnání jsem se porušení zákona nedopustil, tudíž ani těch činů, ze kterých jsem obviňován," řekl. Pracoval prý "poctivě a zodpovědně".

Předseda mandátového a imunitního výboru Miloslav Kala (ČSSD) předtím citoval ze spisu, který je na Vondrušku veden. Popisuje, jak v době, kdy byl dozorcem, údajně týral bývalého disidenta Jiřího Wolfa.

Vondruška ho podle dokumentu mimo jiné opakovaně bil obuškem, a to i poté, co upadl na zem, a způsobil mu tak různá pohmoždění.

Ke stíhání vydán také Plašil

Poslanecká sněmovna v úterý vydala k trestnímu stíhání také poslance ODS Ondřeje Plašila. Podle policie řídil letos 5. srpna pod vlivem alkoholu, při kontrole mu policisté naměřili 1,24 promile alkoholu v krvi.

Mandátový výbor již dříve sněmovně doporučil, aby Plašila imunity zbavila. Plašil se svým vydáním souhlasil a řekl, že sám bude hlasovat pro své vydání.

"Já jsem v létě o dovolené udělal chybu, hloupost, které velmi lituji, a já jsem připraven nést odpovědnost," řekl Plašil před hlasováním. Není jediným poslancem ODS, který měl problém s alkoholem za volantem.

Jeho stranického kolegu Davida Šeicha přistihla policie, jak řídí pod vlivem alkoholu, loni v listopadu. Přišel kvůli tomu na 14 měsíců o řidičský průkaz.

Zatím bylo zbaveno imunity 17 poslancůa senátorů

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 17 poslanců či senátorů, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech.

Přehled zákonodárců, kteří byli vydáni trestnímu stíhání:

25. července 1995 - Sněmovna zbavila imunity poslance Jana Vika (SPR-RSČ). Vik byl obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy v souvislosti s šířením provokačních letáků nazývaných Informace spolkové vlády pro vedení sudetoněmeckého landsmanschaftu.


27. února 1997 - Sněmovna zbavila imunity předsedu SPR-RSČ Miroslava Sládka za protiněmecké výroky, jež pronesl na demonstraci při podpisu česko-německé deklarace v lednu 1997. Imunity zbavila i republikánské poslance Josefa Krejsu a Rudolfa Šmucra, kteří se údajně dopustili výtržnictví v roce 1994, kdy narušovali česko-německý pietní akt v Terezíně.


10. července 1997 - Sněmovna zbavila již podruhé imunity Josefa Krejsu (SPR-RSČ) za jeho články s protiromskou tematikou.


20. května 1998 - Sněmovna vydala Jiřího Payna (ODS) k trestnímu stíhání kvůli jeho dopravní nehodě.


10. března 2000 - Sněmovna zbavila imunity Libora Ježka (ODS) kvůli jeho dopravní nehodě.


14. září 2000 - Opět kvůli dopravní nehodě zbavila sněmovna imunity Jana Kasala (KDU-ČSL).


28. února 2001 - Sněmovna zbavila imunity poslankyni KSČM Taťánu Jirousovou, která svým vozem porazila chodkyni a způsobila jí těžké zranění.


23. září 2003 - Sněmovna zbavila imunity Jaroslava Lobkowicze (KDU-ČSL), který svým automobilem srazil chodkyni.


20. prosince 2005 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance ODS Vladimíra Doležala, kterého policie viní ze zprostředkování úplatku. Doležala letos v březnu obvodní soud osvobodil, v srpnu však městský soud osvobozující rozsudek zrušil a případ mu vrátil k novému projednání.


26. září 2007 - Sněmovna zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku, který je podezřelý, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně.
Sněmovna zároveň zbavila imunity poslance ODS Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý.

Senátoři zbavení imunity:

25. října 2001 - Senát vydal senátora Ondřeje Febera (Unie svobody) k trestnímu stíhání kvůli dopravní nehodě.


19. září 2002 - Senát zbavil imunity senátora ODS Pavla Eyberta, který způsobil dopravní nehodu.


23. ledna 2003 - Senátoři vydali generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného (nestraník zvolený za hnutí Nezávislí) k trestnímu stíhání. Železný čelil podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů. Želeného kauzy zatím nejsou pravomocně uzavřené.


6. listopadu 2003 - Senát vydal k trestnímu stíhání Alexandra Nováka (ODS) kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z přijímání úplatku. Novákův případ ještě nebyl soudně uzavřen.


7. února 2007 - Horní komora zbavila imunity senátora, předsedu KDU-ČSL a vicepremiéra Jiřího Čunka. Čunek čelil podezření, že jako vsetínský starosta vzal úplatek, jeho trestní stíhání bylo letos v srpnu zastaveno.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz