Zpravodajství

Šéfové stran jednali o volbě prezidenta

Předsedové pěti parlamentních stran se v Senátu sešli k debatě o přímé volbě prezidenta. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek řekl, že nevidí důvod, proč měnit volbu prezidenta z nepřímé na přímou. Opatrně se k zavedení přímé volby postavil předseda komunistů Vojtěch Filip, zatímco lídři ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených se vyslovili jasně pro to, aby o nejvyšší funkci ve státě rozhodovali v budoucnu občané.

Na středeční konferenci v Senátu řekl, že dosavadní vybírání hlavy státu v parlamentu funguje a není méně demokratické ani funkční, než kdyby tuto pravomoc získali voliči. Topolánek řekl, že není přesvědčeným zastáncem ani jednoho způsobu volby hlavy státu.

Pokud ovšem něco funguje, nejsou pádné důvody ke změně ani není jistota, že by jiná metoda byla lepší, je pro zachování současného modelu.

Topolánek: nepřímá volba je českou tradicí

"Neexistuje přímý vztah mezi způsobem volby prezidenta, jeho pravomocemi a kvalitou demokracie v zemi," prohlásil premiér.

 Výběr hlavy státu v parlamentu podle něj také lépe zapadá do českého ústavního systému i letité tradice. Je podle něj dost nebezpečnou iluzí, že prezident volený lidem může plnit funkci jakéhosi "superkorektora" chyb politických stran, jak o tom mluvili někteří řečníci.

ČSSD je pro přímou volbu

Zatímco ODS nemá na změnu ústavy v této věci jednotný názor, ČSSD bude podle svého předsedy Jiřího Paroubka prosazovat přímou volbu prezidenta, ne však posílení jeho pravomocí.

Paroubek argumentoval vnitrostranickou anketou na toto téma, v níž se 86 procent sociálních demokratů vyslovilo pro přímou volbu prezidenta a 90 procent proti rozšíření pravomocí hlavy státu. "Zhruba to koresponduje s názory veřejného mínění," poznamenal.

Paroubek: Klaus je aktivistický

Na postoji ČSSD se podle jejího šéfa podepsala podpora parlamentní demokracii. Je také důsledkem působení Václava Klause v čele státu, míní Paroubek, který jako jediný z řečníků současného prezidenta kritizoval. "Jeho výkon je příliš aktivistický a leckdy stranicky motivovaný," uvedl.

"Cílem zavedení přímé volby je přiblížit prezidenta občanům. Získal by takto silný druh legitimity a stal by se více nezávislým na stranických dohodách," uvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Přímo volený prezident by tak mohl být snadněji vnímán jako nadstranická hlava státu, podotkl.

Zavedení přímé volby by se podle šéfa KDU-ČSL nemuselo nezbytně dotknout jeho pravomocí a nemuselo by znamenat rozsáhlou změnu ústavy, jak to na konferenci naznačoval Čunkův stranický a vládní kolega Cyril Svoboda. Dílčí změny ústavy by se podle Čunka mohly týkat například dosavadní pravomoci udělovat milosti.

Výchozím bodem pro diskusi o zavedení přímé volby hlavy státu by podle Čunka mohla být senátní předloha někdejší čtyřkoalice z roku 2002, která počítala s dvoukolovým systémem volby, jenž by kopíroval senátní volby. Kandidáty by kromě stran mohli navrhovat i občané, kteří by shromáždili 20.000 podpisů.

I předseda Strany zelených Martin Bursík si myslí, že zavedení přímé volby prezidenta není nutné spojovat se změnou jeho pravomocí. Poukázal na příklad Slovenska, Rakouska nebo Polska, kde o nejvyšší ústavní funkci rozhodují občané, a přesto má v těchto zemích prezident podobné kompetence jako český.

Pro přímou volbu podle Bursíka hovoří několik argumentů - prezident by byl nezávislejší na dohodách politických stran a občané by se více angažovali ve správě věcí veřejných.

Odmítl obavy, že lidé by si za prezidenta vybrali baviče či "pophvězdy". Pokud jsou občané kompetentní vybírat zákonodárce, mohou rozhodnout i o hlavě státu, soudí.

Filip prohlásil, že jeho strana není proti přímé volbě prezidenta. Současně ale zdůraznil, že pokud se má v Česku posílit přímá demokracie, dávají komunisté přednost přijetí zákona o obecném referendu.

Případná změna volby hlavy státu je podle něj mnohem složitější než pouhá novela několika článků ústavy. Kdyby se změnily pravomoci prezidenta, pak to nesmí znamenat oslabení moci zákonodárné ve prospěch moci výkonné, řekl.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) na závěr konference uvedl, že je nyní třeba, aby si zástupci stran sedli k jednomu stolu a začali debatovat o případné změně ústavy.

Věří také, že toto téma nebude zneužíváno příští rok v únoru při rozhodování zákonodárců. Zatím jediným kandidátem a současně největším favoritem prezidentské volby je Václav Klaus, navržený ODS.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz