Zpravodajství

Zdravotní stav siamských dvojčat se zhoršil

Zdravotní stav siamských dvojčat se zhoršil
Zdroj: TV Nova

I když byl stav dvou siamských dvojčat oddělených operací po zákroku velmi příznivý, v současnosti se zhoršuje. Podle lékařů se situace s pětiměsíčním Markem a Michalem komplikuje. Michala chirurgové opět operovali a zacelili mu otvor ve střevu. Marek nadále zápasí s infekcí. Operace proběhla úspěšně před 11 dny.

"Stav se mírně zkomplikoval u jednoho i u druhého," řekl novinářům Daniel Žitňan, ředitel Dětské fakultní nemocnice s poliklinikou v bratislavské čtvrti Kramáre.

Zde srostlá dvojčata před necelými dvěma týdny podstoupila náročný zákrok, při němž byla oddělena.

Jsou stále v ohrožení života

Ani specialista na dětskou chirurgii Jaroslav Siman nedokáže odhadnout, který z bratrů je nyní ve vážnějším stavu.

Dvojčata jsou podle lékařů stále v ohrožení. Specialisté je udržují v umělém spánku, jejich dýchání zajišťují přístroje. Michala operovali i v pondělí, kdy chirurgové rovněž zacelovali ránu v trávicím traktu, avšak na jiném místě než ve středu.

Dvojčata kékaři oddělil 15. září. Chlapci Michal a Marek se narodili předčasně v dubnu v 36. týdnu těhotenství císařským řezem.

Byli srostlí v oblasti dolní části hrudníku a břicha, což jim způsobovalo především dýchací obtíže a problémy s trávením, a proto se je lékaři rozhodli co nejrychleji oddělit.

Operace začala v pátek a skončila po dvaceti hodinách v sobotu - během zákroku se na operačním sále vystřídalo asi 40 zdravotníků.

Rozdělování siamských dvojčat patří k nejnáročnějším chirurgickým zákrokům a nejednou končí smrtí jednoho z dětí. Na Slovensku se podle dostupných informací od 70. let narodily čtyři páry siamských dvojčat, včetně posledního případu.

První siamská dvojčata, která lékaři na Slovensku v roce 2000 úspěšně oddělili, byla srostlá v oblasti pánevní kosti.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz