Zpravodajství

VIDEO: V Olomouci mají obří liánu

VIDEO: V Olomouci mají obří liánu

V olomouckém tropickém skleníku mají obří liánu, které teď navíc vykvetl krásný patnácticentimetrový květ. Bujně rostoucí liána s odborným názvem mučenka obří, šplhající do korun stromů až do výšky 20 metrů, vykvétá jen jednou do roka a jejím květem se návštěvníci skleníků mohou potěšit několik dní.

Zdroj: TV Nova

O obří mučenku se tamní zahradníci starají již mnoho let. Uvedla to vedoucí sbírkových skleníků Helena Kalusová.

"Mučenka obří je skutečnou královnou mezi mučenkami. Chlubí se vonnými pestrobarevnými květy, které v průměru dosahují deset až 15 centimetrů a připomínají mořskou sasanku. Chutné plody jsou vejčité a až 0,5 kilogramu těžké a mají velikost husího vejce," upřesnila Kalusová.

Liánu přidržují tisíce úponů

Bujné liány při šplhání do korun stromů přidržují k opoře tisíce úponků. Podle zahradnice hrají u rostliny roli prstů; jsou tenké, pevné a neobyčejně citlivé na dotyk.

"Rostoucí mučenka vyhání ze stonku úponky, které se natahují a krouživě šátrají po pevné opoře. Již zhruba hodinu poté, co se dotknou vhodného předmětu, začnou reagovat," doplnila Helena Kalusová.

Rod Passiflora, kam mučenky obří spadají, zahrnuje téměř 600 druhů z tropů a subtropů Ameriky, Austrálie, Asie a Afriky. Mučenky se během vývoje přizpůsobily i živočichům; vytvořily květy rozmanitých tvarů a barev, kterými lákají motýly, můry, včely, kolibříky a netopýry k opylování.

"Některé mučenky jsou pevně spjaty s životem kolibříků, kteří se při pátrání po nektaru dotýkají blizny svou hlavou a zobákem, kde může být zachycen pyl z jiných květů," dodala vedoucí sbírkových skleníků.

Nezaměnitelné exotické květy získaly mučenkám stálou oblibu mezi zahradníky. Pěstovat se mohou v bytech nebo v zimních zahradách. Oblíbené jsou především pro chutné jedlé plody, které poskytují lahodnou šťávu.

Zralé čerstvé plody se mohou konzumovat s cukrem nebo se zpracovávají na šťávu, jejíž výrazná chuť a vůně umožňuje dochucování jiných ovocných šťáv. Používá se také do zmrzlin, krémů a ovocných salátů.

Olomoucké sbírkové skleníky, které svou rozlohou na ploše 3000 metrů čtverečných patří k největším v České republice, se mohou pochlubit i dalšími raritami.

Patří k nim největší leknín na světě pojmenovaný po královně Viktorii, stoletá liána Tetrastigma, mnohaleté fíkusy, původní šedesátiletý datlovník, který je nejmohutnější palmou v palmovém skleníku či stoleté kaktusy rodu Astrophyta dovezené z Mexika.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz