Zpravodajství

Města bojují proti opilým bezdomovcům

Města bojují proti opilým bezdomovcům
Zdroj: TV Nova

Město Benešov schválilo vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti. K tomuto kroku přistoupilo město kvůli stížnostem občanů na partičky, které v centru města obtěžují procházející lidi. Podobné opatření připravují i některá další města, například Hradec Králové.

Povalující se partičky opilých lidí sem tam na někoho pokřikují a nebo žebrají. V horším případě napadají kolemjdoucí. Obrázek, který zná snad každý z metropole.

Podobnou zkušenost mají i lidé v jiných městech, například v Benešově. Benešovská radnice už měla opilců dost, a tak schválila vyhlášku, která pití alkoholu na veřejnosti zakazuje.

"My jsme museli reagovat na velké množství připomínek a stížností občanů, hlavně ženy si stěžovaly na hrubé jednání a hrubé pokřiky od těchto lidí," říká starosta.

Vyhláška začne platit za několik dní, už teď ale problematická místa obcházejí strážníci. Až začne vyhláška platit, hodlají s touto novou zbraní vytlačit opilce z centra města i pomocí pokut.

Například Ústí nad Labem má podobnou vyhlášku už sedm měsíců. Protialkoholickou vyhlášku prý zavedli proto, aby se školáci nemuseli dívat na opilce u večerek. Praha však takovou vyhlášku nemá, ani ji nepřipravuje.

Vyhlášky zakazují striktně přímo pití alkoholu na veřejnosti, a tak je nejde obejít ani tak, že by se láhev schovala do papírového sáčku, jako je to zvykem například ve Spojených státech.

Do boje proti popíjení vytáhli i v Hradci Králové

Královéhradecká radnice již připravuje vyhlášku o zákazu pití alkoholu na některých veřejných místech. Měla by pomoci v boji s bezdomovci. Pravidelně popíjejí například na náměstí 28. října a svým chováním obtěžují kolemjdoucí. Vyhláška by měla platit již před vánočními svátky, řekl novinářům primátor Otakar Divíšek.

"Občané si stěžují, že na mnoha místech v Hradci Králové se shlukují některé skupinky lidí, které požívají alkohol, a poté se tam dějí nepřístojnosti. Právě to se pokusíme vyhláškou omezit," řekl Divíšek.

Potíže s popíjením alkoholu na veřejnosti jsou také na Eliščině nábřeží nedaleko budovy Muzea východních Čech a na dalších místech v centru města.

Strážníci městské policie podle Divíška nemají nyní příliš možností, jak proti opilcům na veřejném prostranství zasáhnout. "Nová vyhláška by měla umožnit uložení sankcí a také vykázání z určitých míst," řekl Divíšek. Radnice chce předložit návrh vyhlášky komisím místní samosprávy, které by se mohly vyjádřit k jednotlivým oblastem, kde by zákaz konzumace alkoholu měl platit.

Podobnou vyhlášku přijalo například také Ústí nad Labem, podle ministerstva vnitra však město překročilo své pravomoci a mělo by svou vyhlášku zrušit.

Zákon podle ministerstva umožňuje omezení pití alkoholu na veřejnosti pouze při konání kulturních, společenských nebo sportovních akcích přístupných veřejnosti. "O problémech s vyhláškou v Ústí víme, ale půjdeme do toho i s rizikem, že vyhláška může být zrušena," řekl Divíšek.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz