Zpravodajství

Stav Marka, jednoho ze siamských dvojčat, je kritický

Stav Marka, jednoho ze siamských dvojčat, je kritický
Zdroj: TV Nova

Zdravotní stav jednoho z oddělených slovenských siamských dvojčat se v noci na čtvrtek prudce zhoršil. U téměř půlročního Marka se rozšířila infekce a jeho stav je kritický, uvedl primář chirurgie bratislavské dětské fakultní nemocnice Vladimír Cingel ve Slovenském rozhlasu.

"Bohužel, situace se dále vyvíjí nepříznivě. Hodnotíme jeho stav už opravdu jako velmi kritický, který se může kdykoli zvrátit, anebo zkomplikovat směrem k tomu nejhoršímu," řekl primář.

O mírném zhoršení stavu dvojčat, která oddělili před dvěma týdny, hovořili lékaři už ve středu. Druhému chlapci, Michalovi, museli operovat otvor na střevu. Podle středečních informací byl jeho stav stabilizovaný.

Chlapci Michal a Marek se narodili předčasně v dubnu v 36. týdnu těhotenství císařským řezem. Byli srostlí v oblasti dolní části hrudníku a břicha, což jim způsobovalo především dýchací obtíže a problémy s trávením, a proto se je lékaři rozhodli co nejrychleji oddělit.

Operace začala v pátek a skončila po dvaceti hodinách v sobotu - během zákroku se na operačním sále vystřídalo asi 40 zdravotníků.
Rozdělování siamských dvojčat patří k nejnáročnějším chirurgickým zákrokům a nejednou končí smrtí jednoho z dětí.

Na Slovensku se podle dostupných informací od 70. let narodily čtyři páry siamských dvojčat, včetně posledního případu. První siamská dvojčata, která lékaři na Slovensku v roce 2000 úspěšně oddělili, byla srostlá v oblasti pánevní kosti.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz