Zpravodajství

Co znamená jméno Václav?

Na dnešní den, Václava, připadá svátek České státnosti. Pro mnoho z nás to hlavně znamená den volna a prodloužený víkend. Víte ale co znamená jméno Václav? A kdo je jeho nejslavnějším „nositelem“?


Václav je staré jméno slovanského původu a znamená více slavný, nebo slavnější. Nejslavnějším Václavem je jistě Svatý Václav - patron české země, z jehož učení vycházel Karel IV. nebo také první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Václav sehrál velmi důležitou roli v emancipaci Českého státu.

Jméno staré několik stovek let si svou popularitu udrželo až do dnešní doby. Pyšní se jím oba čeští prezidenti Václav Havel i Václav Klaus. Na Nově máme Václava Tittlebacha, z populárních herců dnes slaví svátek například Václav Vydra, Václav Postránecký, nebo zpěvák Václav Neckář.

Na tento sváteční den pro vás Nova připravila bohatou nadílku. Už od rána můžete sledovat ty nejmilejší české filmy a pohádky, například Šest medvědů si Cibulkou, Šíleně smutná princezna, Já to tedy beru, šéfe...!, Vrchní prchni a další.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz