Zpravodajství

Co znamená jméno Václav?

Na dnešní den, Václava, připadá svátek České státnosti. Pro mnoho z nás to hlavně znamená den volna a prodloužený víkend. Víte ale co znamená jméno Václav? A kdo je jeho nejslavnějším „nositelem“?


Václav je staré jméno slovanského původu a znamená více slavný, nebo slavnější. Nejslavnějším Václavem je jistě Svatý Václav - patron české země, z jehož učení vycházel Karel IV. nebo také první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Václav sehrál velmi důležitou roli v emancipaci Českého státu.

Jméno staré několik stovek let si svou popularitu udrželo až do dnešní doby. Pyšní se jím oba čeští prezidenti Václav Havel i Václav Klaus. Na Nově máme Václava Tittlebacha, z populárních herců dnes slaví svátek například Václav Vydra, Václav Postránecký, nebo zpěvák Václav Neckář.

Na tento sváteční den pro vás Nova připravila bohatou nadílku. Už od rána můžete sledovat ty nejmilejší české filmy a pohádky, například Šest medvědů si Cibulkou, Šíleně smutná princezna, Já to tedy beru, šéfe...!, Vrchní prchni a další.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz