Zpravodajství

VIDEO: Katedrála svatého Víta patří státu, rozhodl soud

VIDEO: Katedrála svatého Víta patří státu, rozhodl soud

Přetahování o nejslavnější českou katedrálu stále pokračuje. Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek rozhodl, že katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi zůstane státu. Pře o nejnavštěvovanější český kostel se táhne 14 let, ve dvou předchozích rozsudcích určila soudkyně Libuše Fritzová za vlastníka památky církev.

Zdroj: TV Nova

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. 

První rozhodnutí obvodního soudu o tom, že katedrála patří církvi, padlo před dvanácti lety. Odvolací městský soud v Praze však případ vrátil k novému projednání.

Stát katedrálu převzal v dubnu

Napodruhé odvolací soud verdikt potvrdil, Nejvyšší soud však pravomocné rozhodnutí počátkem roku zrušil. Stát v dubnu katedrálu na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu po dohodě s církví převzal.

Církev v soudním jednání zastupuje Metropolitní kapitula u sv. Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském. S nimi se soudí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Kancelář prezidenta republiky.

Zdroj: TV Nova

Komunistická moc v 50. letech prohlásila katedrálu a přilehlé nemovitosti za majetek všeho lidu, když zřizovala památkovou zónu. Církev podala proti státu na konci roku 1992 o vlastnictví památky určovací žalobu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz