Zpravodajství

VIDEO: Katedrála svatého Víta patří státu, rozhodl soud

VIDEO: Katedrála svatého Víta patří státu, rozhodl soud

Přetahování o nejslavnější českou katedrálu stále pokračuje. Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek rozhodl, že katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi zůstane státu. Pře o nejnavštěvovanější český kostel se táhne 14 let, ve dvou předchozích rozsudcích určila soudkyně Libuše Fritzová za vlastníka památky církev.

Zdroj: TV Nova

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. 

První rozhodnutí obvodního soudu o tom, že katedrála patří církvi, padlo před dvanácti lety. Odvolací městský soud v Praze však případ vrátil k novému projednání.

Stát katedrálu převzal v dubnu

Napodruhé odvolací soud verdikt potvrdil, Nejvyšší soud však pravomocné rozhodnutí počátkem roku zrušil. Stát v dubnu katedrálu na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu po dohodě s církví převzal.

Církev v soudním jednání zastupuje Metropolitní kapitula u sv. Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském. S nimi se soudí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Kancelář prezidenta republiky.

Zdroj: TV Nova

Komunistická moc v 50. letech prohlásila katedrálu a přilehlé nemovitosti za majetek všeho lidu, když zřizovala památkovou zónu. Církev podala proti státu na konci roku 1992 o vlastnictví památky určovací žalobu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz