Zpravodajství

Otec zuboženého dítěte byl obviněn

Policie z Frýdku Místku řeší otřesný případ zanedbávání dítěte. Úřady rodičům odebrali čtyřletého Dalibora, který společně s nimi žil jako bezdomovec. Chlapec neumí mluvit, trpí epilepsií a nemá základní hygienické návyky. V současnosti žije v dětském domově.

Špinavé nádobí, rozvěšené prádlo a jen několik chatrných přístřešků v lese nedaleko Dobré u Frýdku Místku. V tomto prostředí žil pravděpodobně také malý Dalibor se svými rodiči.

Ve stanu měl hračky

V jednom ze stanů jsme dokonce našli i dětské hračky. "Bydlí tam mladí spíš, někteří starší, otrhaní pankáči," říkali místní lidé.

Malý Dalibor trpí epilepsií. Rodiče s ním ale k lékaři nedocházeli a nedávali mu ani potřebné léky. Lékař proto na případ upozornil sociální pracovnice. Dalibor byl proto v červenci rodičům odebrán a převezen do kojeneckého ústavu v Ostravě.

"Chlapec byl v zuboženém stavu, špinavý, měl problém do sebe dostat jídlo," řekli nám v kojeneckém ústavu.

Chlapec je od narození retardovaný a bude záležet na znaleckých posudcíh lékařů, jakou vinu mají na jeho zanedbání rodiče.

Pokoušeli jsme se kontaktovat sociální pracovnice, aby nám vysvětlily, proč nebyl čtyřletý Dalibor odebrán rodičům mnohem dříve. Odpovědi jsme se ale nedočkali.

Nám se podařilo zjistit, kde teď Dalibor žije, ale protože chceme chránit jeho soukromí, nebudeme místo jeho pobytu zveřejňovat. Pracovníci dětského domova nám ale potvrdili, že se jeho zdravotní stav výrazně lepší.

Daliborův otec byl obviněn z trestného činu ohrožování mravní výchovy dítěte a hrozí mu až dvouleté vězení. Matku policie stále ještě hledá.

Rodiče chlapce zanedbávali už od narození, jsou podezřelí z ohrožování mravní výchovy mládeže, řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

"Chlapci nezajistili řádnou léčbu, nebyli v pravidelném kontaktu s lékaři a nepodávali mu potřebné léky. Výzvy dětské lékařky k očkování ignorovali. Přestože věděli, že nebudou moci dál bydlet v bytě z důvodu soudní výpovědi, nezajistili žádné bydlení," uvedla Bednarčíková.

Dodala, že dítě nemá základní hygienické návyky a nereaguje na oslovení. Je těžce zvládnutelné a ve vývoji opožděné nejméně o tři roky.

"Nyní je dítě umístěno v náhradní rodinné péči. Jsou podniknuty veškeré kroky, aby mělo pocit bezpečí a bylo v pořádku. S ohledem na skutečnost, že případ stále není uzavřen a na zákon o sociálně právní ochraně dětí, nebudeme k případu podávat další podrobné informace," uvedla mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková. 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz