Zpravodajství

Na Svitavsku otevřeli nejkratší železniční trať

Na Svitavsku otevřeli nejkratší železniční trať
Zdroj: Korzo

Malá obec Sebranice, kudy měla kdysi dávno vést železniční trať z Litomyšle do Poličky, se může od pátku pochlubit českým rekordem. Přestože tudy nejezdí žádné vlaky, mají tu nejkratší železnici v Čechách.

Délku trati vybudované ze dvou kolejnic spojených pražci u místní kapličky přeměřil zástupce agentury Dobrý den z Pelhřimova a měla by se tak dostat do oficiální české knihy rekordů.

Trať nikdy nevznikla

Železniční spojení vedoucí přes Sebranice není jen fabulací místních recesistů. Plány na trať z Litomyšle do Poličky z roku 1910 leží v archivu v Litomyšli. Tehdejší projekt myslel kromě přesného rozkreslení zastávek i na výkupů pozemků.

Trať měla vést přes Osík, Dolní Újezd, Horní Újezd, Sebranice a Střítež. První úvahy o stavbě trati se objevily v polovině 19. století a tyto snahy trvaly až do roku 1948. Obě světové války a nedostatek peněz však jejímu zbudování zamezily.

Podepisovala se petice za železnici

Při sobotním odhalení trati se podepisovala rovněž petice za uskutečnění výstavby železnice. Doposud je na ní asi 150 podpisů.

Spolek archaických nadšenců už dříve vztyčil v Horním Újezdě železniční značku. V samotných Sebranicích postavil kamenný památník na místě chystané zastávky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz