Zpravodajství

V Gruzii demonstrují tisíce lidí proti prezidentovi

Na 15 000 oponentů gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho protestuje v centru Tbilisi proti zadržení bývalého ministra obrany Irakliho Okruašviliho a žádají odstoupení prezidenta. Okruašvili byl zadržen ve čtvrtek den poté, co obvinil šéfa státu z bezuzdné korupce a z toho, že ho vybízel k zavraždění vlivného podnikatele.

Demonstranti se za pokřiku Ať žije Gruzie a Chceme nového prezidenta shromáždili před parlamentem. Davy lidí zastavily dopravu na hlavní Rustaveliho třídě v centru města.

"Hlavní otázkou dneška je: oni nebo my," řekl bývalý člen Saakašviliho vlády Goga Chaindrava, který se připojil k opozici. "Přišli jsme sem a zůstaneme, odejít musí oni," dodal.

Největší shromáždění od nástupu Saakašviliho

Shromáždění je největší protivládní protestní akcí od nástupu Saakašviliho do funkce po pokojné revoluci v roce 2003.
Jeho kabinet se rychle stal oblíbencem Západu svými sliby ekonomických reforem, zájmem o členství v NATO a tvrdou kritikou Ruska.

Vláda ani Saakašvili, který je nyní v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, zatím na demonstraci nereagovali.
Kolem Rustaveliho třídy se rozmístili policisté, kteří jsou vyzbrojeni obušky a vodními děly. Zatím ale není vidět žádný náznak toho, že by se chystali k akci.

Protestní shromáždění svolaly opoziční strany, které tak reagovaly na zatčení Okruašviliho. Do sídla jeho opoziční strany Za jednotnou Gruzii vtrhli ve čtvrtek večer policisté v polních uniformách, Okruašviliho vyvlekli ven a úřadovny strany prohledali.

Někdejší Saakašviliho spojenec Okruašvili, který byl z funkce odvolán loni, předtím tvrdě slovně napadl prezidenta a obvinil ho z masové korupce a z toho, že si objednal odstranění prominentního podnikatele. Nepředložil ale žádné hodnověrné důkazy. V pátek ho prokurátoři obvinili z praní špinavých peněz, vydírání a zneužití pravomoci.

Opoziční předáci považují zadržení Okruašviliho za začátek politického teroru v Gruzii. Jeden z předáků opozice Koba Davitašvili, také někdejší spojenec prezidenta, před davem vykřikoval, že je čas svrhnout "gang vedený Saakašvilim".

Člen vládní strany David Kirkitadze demonstranty varoval, že úřady podniknou kroky k tomu, aby zastavily všechny pokusy násilně svrhnout zákonnou vládu.

Saakašviliho oponenti jsou většinou velmi slabí a dosud pro něj neznamenali žádnou politickou hrozbu. Ale analytikové upozorňují, že Okruašvili v minulých měsících získal na politické váze a mohl by se stát mocným politickým soupeřem prezidenta. 

Páteční protesty sjednotily většinou roztříštěné opoziční strany a lidé frustrovaní problémy své země v nich stále vidí východisko.
Demonstranti se dohodli, že budou protestovat nepřetržitě a tak dlouho, než budou vypsány nové volby.

Média v Rusku, jehož vláda tvrdě kritizuje Saakašviliho prozápadní tendence, informují nadšeně o "politickém chaosu" v Gruzii a připojují se ke kritikám gruzínského prezidenta.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz