Zpravodajství

Ve sběrných surovinách mizí tisícovky dopravních značek

Tisíce dopravních značek se ztratí každým rokem z našich silnic. A obrana proti tomu je prý marná. Většina jich končí ve sběrnách. Zloději tak pro pár korun někdy riskují i lidské životy.

Ročně zloději podle odhadů ukradnou tisíce značek. Škody jsou obrovské, jdou až do milionů.

Jednou z nejčastěji ztrácejících se značek je podle odborníků zákaz zastavení. vysvětlení lze nalézt na vratech nejedné garáže.
Značky končí také třeba jako praktický poklop na sud s pískem, jindy jako obyčejný suvenýr. Nejčastěji se ale dají najít ve sběrnách. Tam je berou všema deseti. Většinou nemusejí zloději předložit ani občanský průkaz.

Redakční test

Jak jednoduché je prodat značku do sběrny, jsme zkusili sami. Uspěli jsme hned v první.

Železná značka váží 15 kilo. Zloděj za ni může dostat 50 korun. Obce si ji přitom u specializovaných firem objednávají zhruba za 1500. Výrobci mají co dělat, aby zájem uspokojili. Obce se snaží krádežím všemožně bránit.

Ve Strakonicích zase zkoušeli natírat sloupky vazelínou. Značka tak neuvěřitelně klouže a vytrhnout ji není jednoduché. Stoprocentní řešení je ale zřejmě jediné. U každé značky by musel stát policista.

Značky si oblíbili i opilci

Dopravní značky však nejsou oblíbeným zbožím jenom pro zloděje. Stávají se terčem útoků i opilců. Je těžší poprat se s někým, kdo se může bránit. To však značky neumějí. Podnapilí výrostkové často vybíjejí agresivitu na popelnicích či značkách. Dopravní značky lze často najít i na pokojích vysokoškolských studentů. Pro ně je ničení značek novým druhem adrenalinu.

Kromě policistů by zřejmě lékem na lidskou hloupost byly i webové kamery, které by monitorovaly události, jež se kolem dopravních značek dějí. Tedy, pokud by se zloději nezaměřili místo na značky spíše na ně.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz