Zpravodajství

V Česku ubývají krávy a prasata

V Česku ubývají krávy  a prasata

Počet hospodářských zvířat v České republice rapidně poklesl. Od roku 1989 se dostal na historické minimum. Podle zemědělců za to může především špatná ekonomická situace V Česku. Nejvíce poklesl počet chovných krav a prasat.

Zdroj: TV Nova

Stavy prasat například v Jihomoravském kraji se k 1. srpnu snížily o čtyři desítky tisíc kusů. Oproti minulému roku jde o pokles o 9,1 procenta. Region si tak ve srovnání krajů pohoršil na druhou příčku, když jej předstihl Středočeský kraj.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle Agrární komory způsobuje pokles chovů levný dovoz masa ze zahraničí a stoupající ceny krmiva a energií.

Každý desátý skončí

V České republice každoročně končí s podnikáním zhruba každý desátý chovatel prasat. Počet chovaných zvířat v zemi se za posledních pět let zmenšil o 600.000 na 2,816.000 kusů. "Náklady na chov jsou vyšší než prodejní ceny masa, které jsou chovatelům ochotni zaplatit zpracovatelé," řekl ředitel jihomoravské Agrární komory Jaromír Musil.

Špatný odbyt na českém trhu

Dalším problémem domácích chovatelů je nedostatek odbytu vepřového masa na českém trhu. Společnost Ahold provozující obchodní řetězce Albert a Hypernova otevřela v srpnu minulého roku balírnu masa v polském Krakově, odkud zásobuje své obchody v ČR, Polsku a na Slovensku.

Spotřeba českého masa se tím snížila na pětinu původní úrovně. Nadpoloviční podíl masa ze zahraničí nabízí na svých pultech také řetězec Interspar, který maso dováží z Rakouska.

Od ledna do srpna se na jihu Moravy narodilo 471.134 selat, což je o 7,3 procent méně než v předchozím roce. Stejný procentuální pokles zaznamenali statistici u počtu prasnic, kterých je v kraji 35.721, meziročně o 2814 méně. Počet odchovaných selat na jednu prasnici je 11,7, což odpovídá celostátnímu průměru

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz