Zpravodajství

Další dítě žilo jako bezdomovec

Další dítě žilo jako bezdomovec
Zdroj: TV Nova

Policie na severu Moravy vyšetřuje během krátké doby už druhý případ, kdy úřady odebraly dítě bezdomovcům. Minulý týden to byl čtyřletý těžce zanedbaný chlapec z Frýdku Místku, teď se stal podobný případ i v Ostravě.

Oba scénáře jsou v obou případech úplně stejné. Matka bydlela s dítětem i s otcem na různých ubytovnách, ale často neměli peníze na zaplacení.

Když je vyhodili minulý týden z další ubytovny, tak už opravdu neměli kam jít. Proto se rodiče i s malým Liborkem zabydleli ve stanu u řeky přímo v centru Ostravy a doufali, že si brzy něco najdou. V takovém prostředí žili čtyři dny a to ještě se psem, kočkou a fretkou.

Strážníci slyšeli dětský pláč

Pak si jejich příbytku všimli strážníci, kteří navíc uslyšeli i dětský pláč. Pak už šlo vše rychle - přijeli sociální pracovnice a lékaři a dítě odvezli do nemocnice.

Naštěští narozdíl od prvního případu z minulého týdne je malý Liborek zdravotně zcela v pořádku a netrpí žádnou poruchou. Teď zůstane ještě nějaký čas v nemocnici a pak nejspíš poputuje do dětského domova.

"Doufali jsme, že se to rychle vyřeší. Obcházeli jsme ubytovny, ale nikde nebylo volno, a když bylo volno, tak nás tam zase nechtěli s dítětem. Jinak to nešlo udělat. Chtěla bych vidět, jak by to zvládl někdo jiný. Dítě bylo v pohodě, zdravé bez komplikací. Když je chladno, tak je navlečené do fusaku," popisuje svoji situaci matka.

"Měli možnost přijít a vše ohlásit na sociální odbor, že nemají kde bydlet, a určitě by se jim nějak pomohlo. To ale neudělali," kritizují jejích chování sociální pracovnice.

Policie prověřuje, jestli byl spáchán trestný čin, nebo přestupek.

Čtyřletý chlapec pije vodu ze země

Severomoravští policisté řeší případ týrání čtyřletého chlapce z Frýdku-Místku. Dítě, které trpí epilepsií, vydává jen skřeky, neumí rozkousat jídlo a má sklony pít vodu ze země.

Rodiče chlapce zanedbávali už od narození, jsou podezřelí z ohrožování mravní výchovy mládeže, řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Policie už obvinila třiadvacetiletého otce dítěte, který byl v minulosti čtyřikrát soudně trestaný. Čtyřiadvacetiletou chlapcovu matku, která je bezdomovkyní, obvinění teprve čeká. Oba rodiče mají trvalé bydliště ve Frýdku-Místku. Kvůli soudní výpovědi z bytu se ale nedávno odstěhovali do nedaleké obce Dobrá, kde žili i s dítětem do konce července v provizorním obydlí u potoka.

"Chlapci nezajistili řádnou léčbu, nebyli v pravidelném kontaktu s lékaři a nepodávali mu potřebné léky. Výzvy dětské lékařky k očkování ignorovali. Přestože věděli, že nebudou moci dál bydlet v bytě z důvodu soudní výpovědi, nezajistili žádné bydlení," uvedla Bednarčíková.

Dodala, že dítě nemá základní hygienické návyky a nereaguje na oslovení. Je těžce zvládnutelné a ve vývoji opožděné nejméně o tři roky. "Nyní je dítě umístěno v náhradní rodinné péči. Jsou podniknuty veškeré kroky, aby mělo pocit bezpečí a bylo v pořádku.

S ohledem na skutečnost, že případ stále není uzavřen, a na zákon o sociálně právní ochraně dětí, nebudeme k případu podávat další podrobné informace," uvedla mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz