Zpravodajství

Ze spáleniště zachránili tisíce archeologických předmětů

Ze spáleniště zachránili tisíce archeologických předmětů

Z trosek objektu archeologů v Mikulčicích na Hodonínsku, který v noci na úterý minulý týden lehl při požáru popelem, se již podařilo zachránit desítky tisíc historických předmětů z období Velké Moravy nalezených na tamním hradišti Valy.

Zdroj: TV Nova

Řekl to archeolog Lumír Poláček s tím, že oheň přečkaly nejen věci z kovu, ale také keramika. Oheň zničil předměty z paroží a kostí a zejména dokumentaci.

Pomáhají i dobrovolníci

Místo neštěstí stále prohledávají archeologové za pomoci 25 dobrovolníků. Záchranný výzkum skončí v úterý, kdy budou patrně odhadnuty škody.

Pomoc Mikulčicím, patřícím k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v Evropě, nabízejí mnozí občané. "Jednáme o vytvoření veřejné sbírky na obnovu archeologického pracoviště s kvalitním depozitářem pro nálezy," řekl tamní starosta Josef Helešic.

Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) chce jednat s ministrem kultury Václavem Jehličkou o tom, jak je stát nyní připraven postarat se o záchranu předmětů z Mikulčic.

Postupují paradoxně jako při archeologickém průzkumu

Při prohledávání trosek postupují vědci jako při archeologickém výzkumu. Část zachráněné dokumentace byla převezena do Technického muzea v Brně ke konzervaci. Přímo v Mikulčicích bylo vytvořeno pracoviště, které se postará o ošetření předmětů vytažených z trosek.

Popel z budovy byl uskladněn do přepravek. Bude postupně propírán a rozplavován ve vodě, aby se tak ukázalo, zda neobsahuje ještě nějaké cennosti.

Keramika je nejodolnější

"Nejlépe žár přestála keramika, která je z archeologického hlediska nejodolnějším materiálem. Jen trošku změnila barvu," uvedl Poláček. Radost měl například z kostěných hracích kamenů, které překvapivě přečkaly vysoký žár v objektu bez úhony.

Mikulčický starosta podle svých slov doufá, že neštěstí přiměje stát k většímu zájmu o Mikulčice. Poukázal na to, že vědci sídlili v dřevěném objektu ze stavebních buněk, a to přibližně 60 let, zatímco životnost budovy je pouhých 20 let.

"Nechceme obnovovat staré prostory. Naším zájmem je budovat kvalitní, moderní areál. V tomto duchu jsme připraveni jednat se státem," řekl k obnově archeologického pracoviště Juránek.

Příčina neštěstí není zatím známa. V objektu zahynul jeho šestašedesátiletý hlídač, který nestihl prchnout před ohněm.
Raně středověké velkomoravské hradiště Valy o rozloze deseti hektarů je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm v České republice.

Podle některých pramenů v něm působili i věrozvěstové Cyril a Metoděj. Přáním představitelů Jihomoravského a sousedního Trnavského kraje je, aby byly Mikulčice i s okolím zapsány v budoucnu na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz