Zpravodajství

Oranžová koalice má zřejmě křehkou většinu

Na Ukrajině je po sčítání hlasů opět všechno jinak. V ukrajinském parlamentu se patrně podaří vytvořit "oranžovou koalici", která bude mít v jednokomorové Nejvyšší Radě o 450 členech minimální většinu tří až čtyř křesel.

Oznámila to ukrajinská ústřední volební komise s tím, že sčítání hlasů sice ještě není dokončeno, ale volební formace Julije Tymošenkové a strany Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka mají dostatek hlasů, aby společně sestavily vládnoucí koalici.

Tymošenková neskrývá radost

Po sečtení skoro 97 procent hlasů má blok Tymošenkové 30,82 procenta, což představuje 156 parlamentních křesel. Naše Ukrajina prozápadního prezidenta Juščenka získala 14,29 procenta hlasů, což je 73 křesel.

Celkově tak "oranžoví" mohou počítat s 229 místy. V parlamentu se 450 místy to je nadpoloviční většina čtyř poslanců.

Strana Regionů proruského premiéra Viktora Janukovyče, která ve volbách vede, má 34,16 procenta hlasů, tedy 174 parlamentních křesel. Její komunistický spojenec může získat 27 poslaneckých mandátů.

Dosavadní premiér Viktor Janukovyč 

Centristický blok bývalého předsedy parlamentu Volodymyra Lytvyna pak 20 míst. Ten je sice považován za potenciálního spojence "regionů", ale stejně tak dobře se prý může spojit s "oranžovými".

Definitivní výsledky sčítání hlasů můžou podle agentury ITAR-TASS sice ještě změnit poměr sil v budoucím parlamentu, ale ne více než o jeden či dva poslanecké mandáty.

Stejně jako v pondělí i dnes se jedna z klíčový postav voleb, Julije Tymošenková, vyhýbá veřejným prohlášením. Již dříve ale dala jasně najevo své premiérské ambice.

Podle pozorovatelů, na které se odvolává ruská agentura, je nad slunce jasnější, že proces politických konzultací s cílem vytvořit funkční koalici bude na Ukrajině mimořádně složitý.

První odhady po uzavření volebních místností i pondělní dílčí výsledky slibovaly překvapivé vítězství Bloku Julije Tymošenkové a mírnou převahu staronové "oranžové koalice" ve sněmovně. Ale náskok se během dne rozplynul a nastal obrat.

Všichni hlavní aktéři voleb na Ukrajině - prezident Juščenko, Tymošenková a premiér Janukovyč - prohlašují, že právě oni vyhráli, že jsou schopni sestavit novou vládu a že jejich soupeři podváděli.

Podle pozorovatelů tak ženou zemi znovu do chaosu a politické války,kterou chtěl prezident odvrátit, když předčasné volby před časem vypsal.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) přitom v pondělí v předběžné zprávě oznámila, že volby byly v souladu s obvyklými mezinárodními zvyklostmi.

"Byly demokratické a celkově potvrdily otevřené a pluralitní ovzduší," napsala OBSE na své oficiální internetové stránce. Za svobodné označilo ukrajinské hlasování i Rusko.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz