Zpravodajství

Splašení koně ušlapali ženu

Splašení koně ušlapali ženu
Zdroj: TV Nova

Kůň je ušlechtilé zvíře, které však může zabíjet. Ve středu ráno na farmě v Ostravě-Hrabůvce zemřela 32letá žena, která tam pracovala jako ošetřovatelka. Stádo koní se splašilo, několik z nich přeběhlo přes břicho ženy. Našemu serveru to potvrdil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

"Událost nám nahlásili těsně po sedmé hodině ráno," uvedl mluvčí. Podle něj byla žena bezprostředně po příjezdu záchranářů při vědomí a komunikovala. "Utrpěla ale těžká poranění břicha," doplnil.

Žena za tři hodiny po převozu do nemocnice zemřela. Případ už začala vyšetřovat i policie. Zajímá se, zda někdo koně nevyplašil úmyslně.

"Při podobných událostech je pravděpodobné, že mohlo dojít k protržení jater," uvedl Humpl. Podle něj se v regionu již záchranáři potýkali s pošlapáním člověka býkem, ale splašení koně jsou novinkou.

Podle majitele farmy žena těsně před neštěstím, které nikdo neviděl, vedla dva koně. Možná je vylekalo to, že zakopla a upadla. Jeden pak nešťastnou náhodou došlápl na břicho ženy.

Žena byla převezena na ošetření do Fakultní nemocnice v Ostravě. Lékařům se ale již nepodařilo zachránit jí život.

Zabitá žena byla na farmě teprve 14 dnů. Lidé, kteří s ní pracovali, jsou z tragédie v šoku.

Letos je to už druhý případ, kdy u nás koně zabili člověka. V létě zemřela po koňském kopnutí do hlavy 21letá jezdkyně ze Zlína.

Příčinou splašení může být sedlání

Sedlání bývá častějším zdrojem úrazů. Nejvíce koním vadí podbřišník. Příliš volný, nedostatečně dotáhnutý může při nekorektním nasedání anebo náhlém odskočení koně způsobit přetočení sedla pod břicho koně a zapříčinit jeho panickou reakci. Když se to stane při nasedání, může takto splašený kůň ohrožovat bezpečnost spolujezdců.

Podobná situace nastane při přetrhnutí opotřebovaného podbřišníku, anebo nekvalitního podbřišníku. I opotřebovaná nebo nekvalitní přezka může způsobit stejné překvapení. Příliš přitáhnutý anebo nevhodně tvarovaný podbřišník může, především u remont, vyvolat nepokoj při nasedání a vyhazování.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz