Zpravodajství

Nečas chce utáhnout opasky pro lidi bez práce

Nečas chce utáhnout opasky pro lidi bez práce
Zdroj: TV Nova

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce donutit lidi pracovat. Pomoci mu k tomu má úprava rozdělování sociálních dávek, kterou ministerstvo plánuje. Podle ní by totiž lidé, kteří jsou více jak rok nezaměstnaní, nedostávali už životní minimum, ale dávku nižší - existenční minimum.

Paní Iveta hledá práci už více než dva roky. Obešla už desítky firem, ale nikde ji nezaměstnali. Peníze získává pomocí brigád a také sociálních dávek.

Příspěvky od státu jsou pro ni důležité, brzy ale možná o jejich část přijde.

Právě ještě větší znevýhodnění dlouhodobě nezaměstnaných je nový plán ministerstva. Připomíná to pyramidu, zatímco první dva měsíce by nezaměstnaní brali 65 procent podpory, za další dva už pouze padesát. Po roce by ztratily jak dávky, tak životní minimum. Ekonomové to vítají.

Podle některých poslanců ale může tak radikální zásah v sociálních dávkách vést i ke zvýšení kriminality.

Záměr snížit na minimum sociální dávky těm, kteří nepracují déle než rok, už vláda schválila. Jestli bude platit, záleží teď na poslanecké sněmovně.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz