Zpravodajství

Korejci si padli do oka, mír je prý na dobré cestě

Historický průlom - vztahy mezi Severní a Jižní Koreou asi nikdy nebyly lepší. Země, které jsou od roku 1953 ve válečném stavu, jsou blízko míru. Jejich představitelé podepsali prohlášení, že brzy uzavřou mírovou smlouvu a zlepší ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi.

Jako po vítězném souboji v boxerském ringu zvedá jihokorejský lídr svému protějšku pravou ruku. Podpis deklarace o budoucí mírové smlouvě mezi Severní a Jižní Koreou je opravdovým vítězstvím.

Příprava smlouvy by mohla začít už příští měsíc v rámci pravidelných summitů. K vyjednání smlouvy mají přispět i Čína a Spojené státy.
38. rovnoběžka je jednou z nejhlídanějších hranic na světě. Napětí tu částečně uvolní ekonomická spolupráce, hlavně nová nákladní doprava na železnici a společná zóna pro rybolov.

Zatím se Severní Korea drží svých tradičních komunistických rituálů. Její další chloubou je ale továrna na auta. Návštěva prezidenta Jižní Koreje -země s obrovským automobilovým průmyslem tady působila vcelku rozpačitě. O to víc, že její severní soused patří k nejchudším státům světa.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz