Zpravodajství

Stát vyplatí miliony za ptačí chřipku

Stát vyplatí miliony za ptačí chřipku

Stát vyplatí na náhradách za ptačí chřipku, která se vyskytla na přelomu června a července na Orlickoústecku, přes 50 milionů korun. Novinářům to řekl Juraj Saksún z ministerstva zemědělství. Samotná likvidace desítek tisíc kusů drůbeže stála zhruba deset milionů korun, uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.


Například Zemědělsko obchodní družstvo (ZOD) Zálší dostane 20 milionů korun, 15 milionů již dostalo na zálohách, uvedl předseda družstva František Bartoš. Na kompletní vyúčtování ještě čekají společnosti Vajax a Mach drůbež. Majitel firem Jiří Mach však přepokládá, že náhrady budou dostatečné.

O dobré jméno prý farmy nepřišly

"Ztráty v konečném důsledku ovšem máme. Chybí nám pět milionů násadových vajec, které dnes na trhu nejsou, a platí se doslova zlatem. Mohli jsme zákazníkům dodat čtyři miliony kuřat," řekl Mach. O dobré jméno kvůli ptačí chřipce jeho farmy nepřišly, podotkl velkochovatel.

Náhrada 50 korun za kus

Také malochovatelé již téměř všichni náhradu za vybitou drůbež dostali, a to asi 50 korun za kus, skutečná cena je ale vyšší. Rozdíl uhradilo ZOD Zálší a drůbež lidem nakoupilo. Podle Bartoše "jsou již dvorky v obcích opět plné".

Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo vybito 171.397 kusů drůbeže ve velkochovech a 1917 kusů domácí drůbeže. Lidé, kteří se na likvidaci podíleli, museli z chovů vynést 622 tun uhynulých krůt, brojlerů a slepic.

První výskyt ptačí chřipky v chovu 5070 krůt veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 27.510 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové.

Další virus H5N1 veterináři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července, kde bylo následně vybito 70.938 kusů drůbeže. Veterináři rovněž rozhodli o usmrcení 67.879 kusů drůbeže ve velkochovech v Zářecké Lhotě a obci Loučky.

Hasiči, policisté, vojáci, veterináři, hygienici a chovatelé pracovali v ohniscích nákazy celkem 403 hodin. V Tisové se pohybovalo dohromady 250 lidí, v Noříně o tři více. V posledním případě bylo povoláno postupně 922 osob.

Všichni, kdo mohli přijít do styku s nakaženou drůbeží včetně pracovníků asanačního podniku v Žichlínku, dostali antivirotika Tamiflu. Vydáno bylo 915 dávek.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz