Zpravodajství

Některým policistům chybí vzdělání

Některým policistům chybí vzdělání
Zdroj: TV Nova

Přes pět tisíc policistů u nás nemá vzdělání nutné pro funkce, které zastávají. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Často se to týká i speciálních jednotek. Například v elitním Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu školy chybí 40% lidí včetně ředitele. Mnozí policisté si přitom narychlo vzdělání doplňují, aby nebyli od policie vyhozeni.

Policejní uniformu u nás obléká přes 46 tisíc lidí. Pět tisíc z nich ale zastává různé často i vysoké velitelské funkce, na nichž by správně být neměli. Je k nim totiž nutný vysokoškolský diplom. A ten nemají.

„Bývalé vedení hrubě podcenilo odbornou přípravu policistů," tvrdí ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Nedostatečně vzdělaní jsou dokonce i policisté ze speciálních jednotek.

„Určitě to může mít vliv na vyšetřování závažné hospodářské kriminality," řekl nám člen sněmovního výboru pro bezpečnost Jeroným Tejc (ČSSD).

Například v útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nesplňuje podmínky hned 40% příslušníků. Pikantní přitom je, že VŠ chybí i řediteli této elitní policejní složky - J. Kubicemu.

„Většina policistů, kteří nesplňují vzdělání už studuje," řekla mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.

Doplňuje si vzdělání i ředitel? „Ano, studuje už druhým rokem," odpověděla Kosinová.

Do školních lavic už usedlo víc než 3 tisíce aktivních policistů. Počínaje kriminalisty a konče dopraváky. Zákon totiž říká, že kdo si titul nedoplní do pěti let, o funkci přijde nebo nebude mít žádnou šanci se do ní dostat.

„Pokud si vzdělání nedoplní, budou muset útvar opustit," dodala Kosinová.

Ministr chce nalákat nové lidi

Ministr vnitra chce navíc k policii nalákat nové lidi, kteří už vysoké školy mají, a vylepšit tak její pošramocenou reputaci. Třeba ekonomy, právníky nebo počítačové odborníky. Je ale otázkou, jestli to zvládne. Mnozí experti naopak od policie odcházejí kvůli nízkým platům.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz