Zpravodajství

Dienstbier zahájil kampaň proti Klausovi

Jiří Dienstbier zahájil kampaň za své zvolení prezidentem. Tento týden obcházel poslance a senátory a přesvědčoval je, že právě on by byl tím správným kandidátem. Žádná politická strana ho přitom jako protikandidáta Václava Klause ještě nenominovala. Hrad nechce Dienstbierovy kroky komentovat.

Take vypadala tento týden spanilá jízda Jiřího Dienstbiera po senátorských a poslaneckých klubech. Navštívil sociální demokraty, lidovce i zelené. To vše s jediným cílem - přesvědčit je, že právě on je tím pravým kandidátem na Hrad.

„Kandidát bejt musí a já jsem připraven do toho jít," řekl Dienstbier.

Na páteční jednání poslaneckého klubu Strany zelených, dorazil kromě poslanců strany i jeden z uvažovaných prezidentských kandidátů Jiří Dienstbier. Po setkání novinářům řekl, že se zelenými hovořil například o přístupu k občanské společnosti a evropské integraci. "Samozřejmě jsou taková vedlejší témata, ale velmi důležitá, jako jsou třeba klimatické změny," dodal.

Jacques i předseda zelených Martin Bursík po schůzce s Dienstbierem zdůraznili, že výběr protikandidáta současnému prezidentu Václavu Klausovi budou dále konzultovat s ČSSD, KDU-ČSL a dalšími stranami.

"My nehledáme kandidáta strany zelených. My vybíráme kandidáta, na kterém se shodne pět politických subjektů, protože se nejedná jen o Stranu zelených, KDU-ČSL a sociální demokracii, ale jedná se také o Klub otevřené demokracie a SNK, tedy dva senátorské kluby," řekl Bursík.

Šéf zelených zároveň uvedl, že poslanecký klub jeho strany je připraven jednat i s dalšími kandidáty na prezidenta. "Jestli dostaneme minimální echo od KDU-ČSL, že s panem profesorem (Václavem) Pačesem to oni, nebo část KDU-ČSL myslí vážně, tak ho pozveme také," řekl.

KDU-ČSL zatím Dienstbiera nepodpoří

KDU-ČSL podle svého předsedy Jiřího Čunka zatím nemíní podpořit prezidentskou kandidaturu někdejšího ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Nic na tom nezměnilo ani úterní jednání Dienstbiera s lidoveckými senátory. Podporu sociální demokracie by podle výsledků setkání s poslanci ČSSD naopak dostal.

"Zatím v tuto chvíli není důvod, abych tu větu měnil," řekl na dotaz Čunek ke svému prohlášení z 18. září. "V tuto chvíli to vylučuji," uvedl tehdy k možnosti podpory Dienstbierovy nominace.

"Určitě je jedním z těch, kteří jsou přijatelní pro sociální demokracii," řekl novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek po Dienstbierově návštěvě poslanecké frakce strany.

Exministr zahraničí patří mezi adepty na společného prezidentského kandidáta ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených; navzdory Čunkovu vyjádření má určitou podporu i mezi lidovci.

Pro Dienstbiera by hlasoval například místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který nabídku kandidovat odmítl. Novinářům řekl, že by se podepsal i pod Dienstbierovu nominaci a také by pro něj agitoval.

Čunek uvedl, že podle jeho názoru se KDU-ČSL dohodne a bude vystupovat jednotně.

Sociální demokracie chce podle Paroubka vyslechnout ještě další kandidáty

Příští týden by měl přijít na zasedání jejich poslaneckého klubu předseda Akademie věd Václav Pačes. ČSSD chce nalézt shodu se středovými uskupeními. Pokud se to ale nepodaří, postaví vlastního kandidáta i s vědomím, že jeho naděje na úspěch bude malá, dodal.

"Byla to informativní schůzka, oťukávačka z obou stran, jak se tomu říká," uvedl k setkání s Dienstbierem předseda senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek. S exministrem zahraničí se sešli na jeho žádost, chtějí se setkat se všemi relevantními kandidáty na prezidenta. Další podobnou schůzku zatím ale v programu nemají.

"Řekl jsem jim, že je nejvyšší čas, aby byl jmenován nějaký kandidát, protože má-li čelit současnému prezidentovi, tak musí mít čas na to, aby prezentoval svůj program a mohl jednat se senátory a poslanci, kteří budou prezidenta volit," uvedl Dienstbier po schůzkách s lidovci a sociálními demokraty. Řekl prý jim také, že je "připraven do toho jít a vydržet do konce". Je ale připraven podpořit i jiného proevropského kandidáta, který by dostal větší podporu než on.

Zatímco všechny lidovce Dienstbier nepřesvědčil, u sociálních demokratů žádné odpůrce nemá. Předseda klubu Michal Hašek řekl, že není nic v čem by se s ním neshodoval.

Prezidenta republiky by měly obě komory parlamentu volit na společném zasedání začátkem února příštího roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz