Zpravodajství

Zelení řeší dilema: křesla nebo ideály?

Členové republikové rady zelených diskutují v Brně o dalším fungování strany ve vládní koalici s občanskými demokraty a lidovci. Kritici současného vedení požadují větší vliv na ministerstvech a dalších klíčových postech ve státní správě, předseda Martin Bursík ale tvrdí, že vládní moc nelze vnímat jako kořist. Současně zapochyboval, zda z dnešního jednání vzejde definitivní jméno nástupce místopředsedkyně strany Dany Kuchtové, která kvůli tlaku koaličních partnerů rezignovala na funkci ministryně školství.

Kuchtová si myslí, že právě nevyjasněné vztahy v trojkoalici vedly k její demisi, po níž se situace mezi zelenými vyostřila. "Nejde o to, abychom primárně získali nějaké peníze nebo koryta, jde o to, abychom mohli vyváženě prosazovat svůj program," míní.

Na rozdíl od Bursíka si nemyslí, že republiková rada není kompetentní vybírat jejího nástupce, i když stejně jako on má výhrady ke způsobu, jakým se vybírají její členové.

Bursík neměl obavy z dramatických závěrů

Bursík před začátkem jednání, které se odehrává za zavřenými dveřmi, neměl obavy z dramatických závěrů. "Věřím, že si to vyříkáme a že couvnou zpátky, že si uvědomí, že je to nesmysl a že by tím udělali špatnou službu zeleným," řekl na adresu svých spolustraníků, kteří žádají například zastoupení v dozorčí radě elektrárenské společnosti ČEZ nebo více náměstků.

Zkušení odborníci mají podle Bursíka šanci taková místa obsadit, jejich hlavní či jedinou kvalifikací ale nesmí být, že jsou ze Strany zelených. "Nenechám se vydírat... Naopak, cítím se silnější, než kdy jindy," prohlásil.

Jeden z jeho kritiků, odcházející náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek, stejně jako Kuchtová tvrdí, že požadavek na získání některých funkcí není samoúčelný. Oba souhlasí s Bursíkem v tom, že politika není o rozdělování "pašalíků".

"Jde o nástroje, které nám umožní prosazovat zelenou politiku," uvedl Pávek. "Je nedorozumění, že nám jde o 'fleky'," zdůraznil. I proto by podle něj členové orgánů firem kontrolovaných státem nominovaní zelenými mohli část svých odměn dávat na charitu.

Pávek sice předložil návrh na vystoupení z vlády, sám si odchod z trojkoalice nepřeje - chce jen posílit vliv strany.

I když se čeká, že republiková rada dnes doporučí kandidáta na nového ministra školství, podle Bursíka to asi s konečnou platností učiní až předsednictvo strany rozšířené o poslance a vedení republikové rady.

Zatím neskončily rozhovory se všemi adepty, navíc republiková rada nemá kompetence vybírat ministry, vysvětlil. Širší vedení podle Bursíka navíc nereprezentuje skutečné rozložení názorů ve Straně zelených a její skladba je "reliktem" minulého vedení. Kuchtová míní, že rada je orgán zvolený podle stanov, a je proto třeba ho respektovat. Nejvyšší orgán strany mezi sjezdy má podle ní k výběru co říct.

Exministryně navrhne, aby ji nahradil její dosavadní náměstek Dušan Lužný. Mezi další kandidáty patří poslankyně strany Olga Zubová či bývalý rektor univerzity ve Zlíně Petr Sáha.
Dopoledne zelení probírali bilanční zprávy svých lídrů. Až po obědě je čeká diskuse o situaci na ministerstvu školství, o pozici zelených ve vládě či výběru prezidentského kandidáta.

Z jednání nejmenší vládní strany na brněnském Výstavišti si mohli přítomní odvést kromě zelených náramků na ruku i netradiční plakáty šéfa hradeckých zelených a někdejšího disidenta Stanislava Pence. Na plakátu s heslem "Zdravě žít, svobodně myslet" stojí Penc obklopen rostlinami konopí. Je to podle něj reakce na "nesmyslné policejní zabavování rostlin konopí v poslední době".

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz