Zpravodajství

VIDEO:Dealeři extáze na Moravě skončili

Dva významné dealery drog dopadli koncem září na Opavsku pracovníci Národní protidrogové centrály. Mladíci ve věku 18 a 24 let prodávali taneční drogu ve velkém. "Tabletami extáze zásobovali především Moravskoslezský kraj. S narkotiky obchodovali také ve Středočeském a Jihomoravském kraji," řekl serveru nova.cz Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály. Odběratele ale podle něj měli i na Slovensku a v Rakousku.

Podle policie dealeři tablety prodávali především v klubech ostravské Stodolní ulice. Celá akce trvala několik měsíců a kriminalisté ji pojmenovali B 29 podle loga na tabletách. Jeden ze zadržených tablety do Česka dovážel ze zahraničí. O distribuci na území České republiky se pak dělili společně.

Našli přes 20 tisíc tablet

Při zadržení jednoho z pachatelů zajistili policisté během prohlídky osobního vozu více než 22 000 tablet. Při následné domovní prohlídce našli finanční hotovost 170 000 korun. Ta měla sloužit k nákupu další zásilky drog.

"Množství přes 22 kusů tablet počítáme mezi jeden z největších záchytů této taneční drogy na území ČR," doplnil Brejcha. "Cena jedné tablety se v současnosti pohybuje od 160 do 200 korun. V době, kdy přišla droga n a český trh, to je v roce 1995, se její cena pohybovala od 500 až 600 korun za jednu tabletu," řekl nám Brejcha.

Až deset let v chládku

Policejní komisař oba dealery obvinil z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Soud navíc rozhodl, že na oba bude uvalena vazba. "Pokud se jejich vina prokáže, můžou ve vězení strávit až deset let," doplnil Brejcha.

Co je to extáze

Extáze patří mezi syntetické (uměle připravené) drogy, která většinou vypadá jako neškodná pilulka. Vyvolává velké stimulační účinky s nimiž je člověk schopen neustálé fyzické aktivity až do fyzického vyčerpání organismu. Ve slangové mluvě bývá označována názvy jako ečko, koule, pilule nebo koláč.

Extáze se většinou prodává ve formě pilulek nebo kapslí pro snadné spolknutí. Díky potravinovým barvivům mívají různé barvy a díky novým lisům i různé tvary se známými motivy. V kapslích většinou bývá čistá MDMA. Původní výroba byla pouze jako prášek na hubnutí už v roce1912, v 60.letech ji dokonce testovala americká armáda jako rychlou pomoc pro svoje vojáky.

Veřejnost extázi znovuobjevila v 80. létech 20. století - v době rozvoje Hippie a House Parties. Během několika málo let se rozšířila jako velice účinný (leč zakázaný) stimulant. Ve Spojených státech byla dokonce v první fázi užívána a předepisována jako účinné antidepresivum.

Chemické složení

Plný chemický název je 3,4-metylendioxy-N-metylamfetamin. Zkráceně tedy MDMA. Běžná dávka se pohybuje mezi 80 - 150mg účinné látky. Maximální dávka v jedné pilulce by měla být 200mg, ale jsou známy i případy kdy člověk požil několik dávek najednou bez vážnějších fyzických problémů. MDMA z krve filtrují játra a přes ledviny se látka dostává z těla močením, proto je nejběžnější močová zkouška, která i po deseti dnech může prokázat přítomnost drogy.

Účinky

Do hodiny po spolknutí se začnou projevovat účinky - člověk je odnesen do růžového světa, kde mu každý rozumí a vše mu hned jde. Zvláště v seznamovacích vztazích - extáze totiž podporuje vnější citové vnímání. Z tohoto důvodu se extázi říká také droga lásky. Dále extáze podporuje fyzickou aktivitu - dostavuje se obrovské množství energie a to se musí nějak vyplýtvat - obyčejně tancem na rytmickou hudbu. Člověk nepociťuje žízeň, únavu ani strach.

I z tohoto důvodu bývá hlavním nebezpečím celková vyčerpanost organismu, dehydratace a následný kolaps. Účinky jsou znatelné po dobu dvou až šesti hodin, následuje takzvaný dojezd - návrat do šedivého smutného světa, depresivní nálady a černé myšlenky.

Z vědeckého hlediska je tlumen vegetativní nervový systém a to s sebou nese změny tepelné regulace a absence pocitu žízně. Proto po odeznění účinku je člověku zima a má pocit velké žízně. Dalším z nežádoucích efektů je neurotoxicita (poškození nervových buněk), která byla prokázána na zvířatech a na lidech se předpokládá obdobný efekt.

Závislost

Dlouhodobé časté užívání může vyústit v toxickou psychózu; pravidelní uživatelé MDMA také častěji sahají po silnějších stimulantech (pervitinu, kokainu), což je vcelku logický důsledek vyčerpání synapsí, na kterých MDMA účinkuje, ale závislost na extázi není přímo prokázána. 

Je sice jasné že člověk v „šedivém světě" nevydrží dlouho, ale po vícero dávkách za sebou už člověka pěkné pocity omrzí, dostavují se deprese a tíživé pocity, ale do několika měsíců je daný jedinec celkově v pořádku. Nové studie dokonce ukazují že je extáze méně škodlivá mozku než se předpokládalo.

"Oblíbenost taneční drogy v posledních letech stále stoupá. Průměrný věk uživatelů se pohybuje v rozmezí od 17 do 25 let, jsou ale i uživatelé ve věku 30 let," řekl našemu serveru Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz