Zpravodajství

Větrné elektrárny ministerstvo zakázalo

Větrné elektrárny ministerstvo zakázalo

Na pomezí Olomouckého a Zlínského kraje mělo vyrůst jedenáct obřích větrných elektráren. Ministerstvo obrany ale jejich stavbu zakázalo. Důvodem je obava o bezpečnost leteckého provozu.

Elektrárny přitom paradoxně neměly stát na kopcích, ale uprostřed rozsáhlé roviny.

Problém je v tom, že asi 10 km odtud se nachází přehledový radar Bochořského letiště.

"K tomu, aby byla zajištěna stoprocentní funkčnost radarů, je potřeba, aby v jeho okolí byla chráněná zóna minimálně 30 km a v tomto případě tomu tak bohužel není," říká Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Obcím, na jejichž katastru se mělo stavět, přitom investor slíbil dva miliony korun za každou zkolaudovanou elektrárnu. Například v okolí Pravčic jich mělo být sedm.

"Za těch 14 milionů bychom v obci byli schopni vybudovat spoustu spoustu užitečných věcí, ale nedá se nic dělat," říká Jaroslav Šašek, starosta Pravčic.

Pravčice se ale snahy o ekologickou energii vzdát nehodlají. V nejbližší době chtějí v okolí obce vybudovat sluneční elektrárnu.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz