Zpravodajství

Na poště zaplatíme od ledna víc

Na poště zaplatíme od ledna víc
Zdroj: TV Nova

Posílání dopisů, balíků i pohlednic bude opět dražší. Od ledna nového roku chce Česká pošta zdražit služby. Poslání obyčejného dopisu by mělo ze 7,50 podražit na deset korun. Důvodem je vyrovnání se současné situaci na trhu, uvedl pro nova.cz mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Podle ekonomky Markéty Šichtařové se tento krok nijak zásadně nedotkne české ekonomiky.

Ministerstvo financí, které tyto ceny reguluje, s návrhem pošty souhlasí. "Důvody ke zdražení jsou," řekl deníku první náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Největší zdražení se má týkat doporučených psaní; cena za tuto službu by měla stoupnout z 19 na 26 korun.

"Pošta se vyrovnává se současnou situací na trhu. Poslední zdražení pošty bylo v roce 2005, od té doby vzrostly ceny energií, pohonných hmot i platy. Pošta se tedy logicky s tímto způsbem musela vyrovnat," uvedl pro náš server Mravinac.

Důsledky tohoto kroku pro českou ekonomiku nebudou žádné, jde pouze o korunové položky, uvedla pro náš server Šichtařová. Zdražení však postihne zejména starší lidi, kteří stále používají poštovní služby.

Naopak mladí lidé a firmy budou více přecházet na bezpapírový styk a elektronickou poštu po internetu, uvedla Šichtařová.

Pošta dohání ekonomiku

Česká pošta už zvýšení cen připravila. "Doháníme vývoj v ekonomice. Tři roky jsme ceny drželi, přitom ceny energií, pohonných hmot i platy rostly," řekl Hospodářským novinám šéf společnosti Karel Kratina. Stejně pošta zdůvodňovala i poslední zdražování v únoru 2005.

Záměrům pošty nyní nahrává také to, že ji stát chce privatizovat. K prodeji firmy může dojít po roce 2009, kdy se stane akciovou společností. "Jde nám o to, abychom neprodávali poštu jako ztrátový podnik," uvedl pro deník Pavel Maštálka z cenového odboru ministerstva financí.

Ke zdražení poštovních služeb by mohlo v budoucnu docházet častěji. Zatím to stát umožňoval jednou za tři roky, pošta ale jedná s ministerstvem o zkrácení lhůty na dva roky. Také žádá, aby už stát nereguloval ceny za balíky a poštovní poukázky typu C. Od ledna hodlá zdražit i tyto služby.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz