Zpravodajství

Ministerský kandidát Lužný Topolánkovi nevoní

Ministerský kandidát Lužný Topolánkovi nevoní
Zdroj: TV Nova

Premiér Mirek Topolánek (ODS) naznačil, že není spokojen s kandidaturou člena předsednictva zelených Dušana Lužného na uvolněné křeslo ministra školství. Novinářům řekl, že v případě náhrady za odstoupivší ministryni Danu Kuchtovou (SZ) by uvítal "raději diskontinuitu než kontinuitu".

 Připomněl tak, že Lužný s Kuchtovou úzce spolupracovali. Kuchtová rezignovala poté, co byla kritizována za nedostatky v přípravě evropských programů.

"Zapomíná se na to, že ministra jmenuju já. Zatím beru všechna jména jako velkou spekulaci," konstatoval premiér po zasedání kabinetu s tím, že bude chtít co nejdříve o obsazení funkce diskutovat s předsedou zelených, vicepremiérem Martinem Bursíkem.

Nezvládnutí resortu bylo prý výrazné

"Domnívám se, že manažerské nezvládnutí resortu bylo velmi výrazné a jakákoli kontinuita by mohla znamenat pokračování tohoto nezvládnutí," doplnil.

Před nominací Lužného však Topolánek řekl, že je na zelených, koho za Kuchtovou vyberou. Podle koaliční smlouvy jednotlivé vládní strany "respektují ústavní právo předsedy vlády navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolávání členů vlády".

Text smlouvy také uvádí, že pro každý takový krok bude předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany. Předseda koaliční strany podává návrhy na odvolání a jmenování člena vlády nominovaného za tuto stranu. Další postup o takovém návrhu podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné strany, uvádí dokument.

 
Lužného nominaci v neděli na žádost Kuchtové prosadila republiková rada zelených v Brně. Bursík ji už v pondělí zpochybnil. Uvedl, že rada nominaci podpořila bez předběžných jednání a že Lužný bude muset o svých schopnostech ještě přesvědčit premiéra a poslance zelených. Naznačil, že prostor mají i další možní kandidáti. Úterní zasedání sněmovního klubu zelených Lužného jako kandidáta nicméně potvrdilo.
Výhrady mají k Lužnému lidovci v čele s šéfkou sněmovního školského výboru Michaelou Šojdrovou. Ta dříve kritizovala i Kuchtovou. Řekla, že souhlasí s Topolánkem a nelíbí se jí, že by měl být Lužný ministrem vzhledem k tomu, že byl poradcem a v poslední době i náměstkem Kuchtové, která měla problémy s přípravou programů.

Šojdrové na Lužném navíc vadí také jeho krátké členství v KSČ. Podle ní musel v době, kdy do strany vstupoval, vědět, jak se komunisté chovali v padesátých letech.

Řekla, že zelení mají určitě šanci najít experta, který se nebude muset zpovídat ze své minulosti. Radí jim, aby hledali v akademickém prostředí, ministr z této sféry by podle ní zlepšil spolupráci s rektory vysokých škol při čerpání peněz z evropských fondů. Konkrétní jména ale uvést odmítla.

Lužný byl poradcem Kuchtové a později i zastupujícím náměstkem ministra, v úřadu působí zhruba devět měsíců. V úterý řekl, že v této pozici jednal například s rektory. I oni měli ke Kuchtové výhrady.

Jako o možné kandidátce na uvolněné křeslo se do soboty, kdy nabídku odmítla, spekulovalo o rektorce ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Ivě Ritschelové.

Zelení v neděli zvažovali také usnesení, ve kterém by byli zmíněni i další kandidáti - poslankyně zelených Olga Zubová, někdejší náměstkyně ministra životního prostředí a členka SZ Eva Tylová a senátor za Liberální reformní stranu a bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Spekuluje se rovněž o tom, že by resort mohl vést bývalý rektor zlínské univerzity Petr Sáha.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz