Zpravodajství

Testy DNA letí

Testy DNA letí

Velký nápor zažívají v posledních dnech laboratoře, které provádějí testy otcovství. Záměna miminek v Třebíčské porodnici vyvolala vlnu nejistoty i v některých dalších rodinách. Laboratoře, které se analýzou DNA zabývají, obslouží teď mnohonásobně víc nedůvěřivých rodičů než dřív.


Pro test DNA stačí velmi málo. Vzorek slin dítěte a jednoho, případně obou rodičů. Jen v Plzni provedou v genetické laboratoři každý den tři testy DNA, zatímco dříve to byl jeden test týdně.

„Ten zájem bych vysvětlila tím, že otcové si každý den čtou o možnosti tohoto testování a více přemýšlí o svém otcovství," řekla nám soudní znalkyně Ivana Vobrubová.

Lidé se skutečně bojí

Podle naší ankety jsme se dozvěděli, že lidé mají skutečně strach, a tak si radějí udělají test DNA, aby měli jasno. V čem? Zda jsou rodiče svých dětí.

Anketa: „Jasně, že se bojím," řekl jeden z dotazovaných.
„To bych nepřežil, zjistit, že dítě není moje."

Záleží také zda se obrátíte na komerční laboratoř, nebo genetickou laboratoř se soudním znalcem.

„Komerční laboratoře dělají anonymní testy, kdy otec sám rozhodne, zda chce, nebo nechce dítě testovat, aniž by o tom matka věděla. Což může mít neblahý sociální dopad," řekl lékař z genetické laboratoře v Plzni Petr Lošan.

„Lidé by si měli opravdu důkladně rozmyslet, než na ty testy půjdou, a zamyslet se nad tím, co udělají, ať už výsledky napadnou jakkoliv," upozornil prezident Československé společnosti pro forezní genetiku Dan Vaněk.

Testy DNA nejsou zrovna levnou záležitostí

Testy DNA se znaleckým posudkem vyjdou přibližně na 10-13 tisíc a jsou hotové do 14-ti dnů.

Co je DNA?

Podle informací z Wikipedie je DNA biologická, vláknitá, po natažení až dva metry dlouhá makromolekula, uložená v chromozómech v jádře každé buňky. Je nositelkou genetické informace všech organismů s výjimkou těch nebuněčných.

DNA je pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu.

DNA uchovává ve své struktuře genetickou výbavu celého jedince, nicméně jen určitá část této informace je v konkrétní buňce realizována. Pro každou konkrétní buňku je však DNA určitou „kuchařkou", podle níž, ikdyž specificky, realizuje svůj program.

Molekula DNA jako taková byla objevena v roce 1869, kdy se švýcarskému lékaři Miescherovi podařilo vyizolovat DNA z bílých krvinek. Nedařilo se však vytvořit dostatečně čistý vzorek na to, aby DNA mohla být dále zkoumána.

Objev její dvoušroubovité struktury se datuje do roku 1952, o rok později je veřejně publikována svými objeviteli, jimiž byli James Watson a Francis Crick, kteří za tento objev dostali v roce 1962 Nobelovu cenu.

Využívají ji i v moderní kriminalistice

DNA je v moderní kriminalistice využívána jako nástroj k určení totožnosti nebo například při testech rodičovství. Technika vytvoření jedinečného genetického profilu jedince se nazývá „DNA fingerprinting", genetická daktyloskopie či DNA otisky.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz