Zpravodajství

Martin Ondráček: "Redaktor je tzv. univerzální voják"

Martin Ondráček: "Redaktor je tzv. univerzální voják"
Zdroj: TV Nova

Práce redaktora zpravodajství obnáší určité úskalí. Podle slov ředitele sekce zpravodajství a publicistiky Martina Ondráčka vyžaduje moderní technologie tzv. „univerzálního vojáka".

Tzv. "univerzální voják" je redaktor, jenž má s sebou na reportáži speciální notebook, který je současně střihacím zařízením, připojeným k internetu, v němž je instalován zpravodajský systém. Poté, co se z kamery „naleje" do notebooku natočený materiál, redaktor jej hned na místě či cestou zpět v autě začne editovat. „Znamená to, že už není jen tím, kdo klade otázky, ale začíná být i střihačem a dramaturgem svého šotu. Jeho práce ho posouvá k jinému vnímání novináře," vysvětluje Ondráček.

Začátek technologicky nové éry zpravodajství TV Nova znamenal pro její zaměstnance kompletní změnu uvažování. Během měsíce a půl museli zvládnout všechny nové technologie najednou. Podařilo se to bez větších problémů i díky tomu, že technici dokázali společně s redakcí vytvořit co nejjednodušší systém, odolný proti chybám.

Martinovi Ondráčkovi jsme položili několik otázek na toto téma:

Co pro vás výstavba nového newscentra znamená?
"Pro mě osobně to byla zatím největší profesní výzva, kterou přede mě osud postavil. Kolikrát za život se stane, aby vám někdo nabídl, že postaví nové newscentrum, řekne vám, že si ho můžete přizpůsobit podle svého, dá vám na to lidi a zainvestuje to? Mně se vlastně splnila část profesního životního snu. Teď, když už je hotovo a my v Praze máme plně digitální, jedno z nejmodernějších zpravodajských center v Evropě, je mi trochu líto, že ve své kariéře pravděpodobně už nic podobného nezažiju."

Zmínil jste, že jste měli možnost si projekt přizpůsobit...
"My jsme do něj museli zasahovat, protože jsme to dělali pro sebe. Architekti a technici nám hodně naslouchali, takže velká většina věcí, která ve studiu je, prošla naší oponenturou. Na začátku byla firma, která poskytla svůj systém. Ale protože každá televize na světě pracuje úplně jinak, museli jsme si ten systém tam, kde nám nevyhovoval, přizpůsobit našim podmínkám. Nejobtížnější pro všechny bylo, že redakce Televizních novin měla svůj zaběhnutý život. Lidé byli zvyklí pracovat určitým způsobem a my jsme jim to kompletně celé změnili. Nadneseně řečeno - od tužky a papíru jsme je vrhli do toho nejmodernějšího, nejtechničtějšího zpravodajství, které se na této Zemi dá dělat."

Jak jste postupovali?
"To, co naši lidi museli zvládnout, podle mě nemá obdoby. Pokud je mi známo, jiné televize vždycky modernizovaly po částech. Nejdřív redaktory a techniky vybavili notebooky, pak se začali učit dělat záznam na blue-ray disk, střihat pořad v místě reportáže atd. My jsme museli v poměrně krátké době zvládnout všechno najednou. Všichni to zvládli velmi dobře. I ti, o kterých jsme si mysleli, že jsou technicky slabší. Za to patří velký dík technikům, kteří dokázali společně s redakcí vytvořit zmíněný systém co nejjednodušší a odolný proti chybám."

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz