Zpravodajství

VIDEO: Chirurgové operovali srdce on-line

VIDEO: Chirurgové operovali srdce on-line

Unikátní operace se konala ve čtvrtek v ústecké masarykově nemocnici. Asistovalo u ní hned několik desítek kardiologů z celé republiky. Jen jeden lékař byl ale fyzicky na sále, ostatní se dívali na živý přenos v jiné místnosti a zákrok komentovali přes mikrofon.

Zdroj: TV Nova

Na operačním sále leží šestasedmdesátiletý diabetik. Prodělal několik infarktů a má ucpané cévy - to je dobře vidět i na monitoru.

Ruce kardiologa sledují kamery a ten o každém svém kroku mluví s lékaři, kteří zákrok sledují na plátně.

Specialista závádí sondu do tepny a v místě, kde je zanesená, nafukuje miniaturní balónek. Tím cévu dostatečně roztáhne.

Živé přenosy lze sledovat po celém světě

Živé přenosy z operací používá ústecká nemocnice asi desetkrát do roka. Lékaři na sále sice mají z přítomnosti kamer větší trému, operaci ale takhle mohou sledovat odborníci prakticky odkudkoliv.

Česká kardiologie patří mezi špičky, před revolucí u nás umíralo nejvíc pacientů se srdeční příhodou, od roku 2000 přežije podobné nemoci o 40 procento mužů více.

Lékaři z ústecké nemocnice jsou jedni z prvních, kteří používají při operaci ucpaných cév nové materiály. O svých zkušenostech teď pojedou přednášet taky kolegům do Ameriky.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz