Zpravodajství

Ústav hematologie bojuje o samostatnost

Ústav hematologie bojuje o samostatnost
Zdroj: TV Nova

Špičkový ústav hematologie a krevní trasfúze v Praze chce bojovat za svojí samostatnost. Ministerstvo zdravotnictví by ho totiž rádo připojilo ke Všeobecné fakultní nemocnici. Z příkazu ministerstva už začala pracovat komise, která má připravit varianty sloučení.

Jenže vedení ústavu s několika mezinárodními akreditacemi se to nelíbí. Má strach, že když spadne do velkého molochu, těžko se podaří udržet jeho úroveň.

Ústav hematologie a krevní transfúze: V ústavu před 11ti lety provedli vůbec první transplantaci kostní dřeně u nás. Pacienti s vážnými nemocemi krve nebo s problémy po transplantaci tady dostávají specializovanou léčbu.

Jenže teď v ústavu řeší závažný problém. Co s ním bude dál? Ministerstvo ho totiž chce spojit s fakultní nemocnicí, která sídlí naproti.

Vedení ústavu nesouhlasí

Sice uznává, že reformy jsou třeba, ale tohle prý nic dobrého nepřinese. Podle ministerstva to ale bude pro pacienty výhodnější a zároveň se tím ušetří. Stačilo by prý méně úředníků a levnější budou třeba i léky, které se nakoupí ve velkém.

Jenže podle vedení ústavu to nevyváží problémy, které to přinese.

Strach mají hlavně z nedostatku peněz. Když je bude rozdělovat nemocnice, rozmělní se prý snáz do ostatních oddělení a ústav na to doplatí. Zároveň se obávají toho, že spojením ústav přijde o mezinárodní akreditace.

Definitivní rozhodnutí, jestli ústav hematologie a krevní transfúze spolkne nemocnice, padne tady na ministerstvu zdravotnictví do konce roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz