Zpravodajství

Ministr chce zrušit vrchní soudy a zastupitelství

Ministr chce zrušit vrchní soudy a zastupitelství
Zdroj: TV Nova

Ministr spravedlnosti vážně zvažuje zrušení vrchních soudů a zastupitelství. Pro rychlejší a snadno fungující justici jsou podle něj nadbytečné. Soudce i jejich agendu by převzaly soudy krajské a okresní. Ty už ale roky nestíhají své případy a z těch nových, o kterých dosud nerozhodovaly, mají strach. Vrchní soudy zase varují před ztrátou odbornosti. Ministr ale všechny uklidňuje. Soudců prý neubyde.

Sériové vraždy manželů Stodolových, trojnásobní vrazi Pacovští nebo Berdychův gang - výjimečné kauzy a výjimečné tresty. Všechny definitivně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Spolu s Olomoucí rozhoduje o nejzávažnějších násilných i hospodářských trestných činech. Ministr uvažuje o jejich zrušení, včetně vrchního státního zastupitelství.

Ministr je uklidňuje - 7000 zaměstnanců se s odvolací agendou jenom přesune na krajské soudy, které se ještě posílí. Veškeré prvoinstanční rozhodování převezmou zase soudy okresní. Ty ale mají obavy - stále nestíhají a neodsoudily ještě desítky tisíc starých kauz.

Vrchní soudy se ale zase bojí o kvalitu rozhodování. Třeba okresní soudy by nově rozhodovaly třeba o vraždách, nebo o rozsáhlé hospodářské kriminalitě.

Ministerstvo teď zjišťuje, jak drahé by bylo zrušení vrchních soudů. Až potom se definitivně rozhodne. Návrh podporuje i opozice.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz