Zpravodajství

Ve vodě byly bakterie, nakazily se tři děti

První odběry vzorků vody z domácností v Jiřetíně pod Jedlovou, kde onemocněly tři děti, už prokázaly přítomnost bakterií E-Colli. Jejich přesný kmen nyní zkoumá národní referenční laboratoř. Dvě z dětí musely být převezeny do motolské nemocnice. U třetího nemoc podle lékařů nepropukne naplno.

Příběh malého Martínka i malé Barunky už znáte ze středečního zpravodajství. Obě děti skončily ve velmi vážném stavu v motolské nemocnici. Chlapec je už doma, holčička je už druhý den odpojená z dialýzy.

Malý Alex měl ještě štěstí

K těmto příběhům se přidal ještě jeden. Malému Alexovi objevili hygienici ve stěrech také nebezpečnou bakterii. Do jeho těla se ale nedostalo nadkritické množství bakterie a byl přeléčen.

Znepokojivou informaci ale přinesli ve čtvrtek hygienici. V domácnostech, kde před týdnem odebírali vodu, bakterie skutečně byla.

Teprve tady se ale zjistí, zda šlo o nebezpečný kmen, který děti napadl. Starosta Jiřetína obyvatelům obce doporučil, ať raději kupují vodu balenou a vodu převařují nebo případně používají jen na mytí.

Reakce lidí v obci byla okamžitá. Většina rodičů chce mít jistotu, že jejich děti bakterii v sobě nenosí.

Bakterie dospělé lidi neohrožuje. Nejvíce nebezpečná je pro děti do dvou let.

Bakterie pochází z výkalů dobytka

Jedinou obranou proti nákaze je dodržování hygienických zásad při přípravě potravin a jejich pečlivé tepelné opracování. Upozornil že je také třeba brát ohled na to, aby potraviny byly vhodné pro děti určitého věku, protože ne vždy si mladý organismus dokáže s potravinami poradit tak jako dospělý.

Bakterii Escherichia Coli má ve střevním traktu každý člověk. Její kmen označovaný číslicí 157, který se objevil u jiřetínských dětí, ovšem pochází z výkalů hovězího dobytka. Projevovat se může různě, především ale poškozuje ledviny. Zhruba pět procent lidí po nakažení umírá.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz