Zpravodajství

Ve vodě byly bakterie, nakazily se tři děti

První odběry vzorků vody z domácností v Jiřetíně pod Jedlovou, kde onemocněly tři děti, už prokázaly přítomnost bakterií E-Colli. Jejich přesný kmen nyní zkoumá národní referenční laboratoř. Dvě z dětí musely být převezeny do motolské nemocnice. U třetího nemoc podle lékařů nepropukne naplno.

Příběh malého Martínka i malé Barunky už znáte ze středečního zpravodajství. Obě děti skončily ve velmi vážném stavu v motolské nemocnici. Chlapec je už doma, holčička je už druhý den odpojená z dialýzy.

Malý Alex měl ještě štěstí

K těmto příběhům se přidal ještě jeden. Malému Alexovi objevili hygienici ve stěrech také nebezpečnou bakterii. Do jeho těla se ale nedostalo nadkritické množství bakterie a byl přeléčen.

Znepokojivou informaci ale přinesli ve čtvrtek hygienici. V domácnostech, kde před týdnem odebírali vodu, bakterie skutečně byla.

Teprve tady se ale zjistí, zda šlo o nebezpečný kmen, který děti napadl. Starosta Jiřetína obyvatelům obce doporučil, ať raději kupují vodu balenou a vodu převařují nebo případně používají jen na mytí.

Reakce lidí v obci byla okamžitá. Většina rodičů chce mít jistotu, že jejich děti bakterii v sobě nenosí.

Bakterie dospělé lidi neohrožuje. Nejvíce nebezpečná je pro děti do dvou let.

Bakterie pochází z výkalů dobytka

Jedinou obranou proti nákaze je dodržování hygienických zásad při přípravě potravin a jejich pečlivé tepelné opracování. Upozornil že je také třeba brát ohled na to, aby potraviny byly vhodné pro děti určitého věku, protože ne vždy si mladý organismus dokáže s potravinami poradit tak jako dospělý.

Bakterii Escherichia Coli má ve střevním traktu každý člověk. Její kmen označovaný číslicí 157, který se objevil u jiřetínských dětí, ovšem pochází z výkalů hovězího dobytka. Projevovat se může různě, především ale poškozuje ledviny. Zhruba pět procent lidí po nakažení umírá.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz