Zpravodajství

Unikátní operace: mám jen půlku těla, ale žiju!

Co je nejcennější v lidském životě? Paradoxně to, co si za žádné peníze nekoupíme. Zdraví. A uvědomíme se často až ve chvíli, když zdraví nejsme. Tak už to s námi lidmi je. A proto nám život připraví situace, které nám důležitost zdravého ducha ve zdravém těle mají připomenout.

Své by mohli říct všichni ti, které náhoda, nehoda nebo ruka osudu usadila na vozík pro tělesně postižené. Naštěstí jsou tu zručné ruce lékařů a chirurgů, které dokáží díky unikátním zákrokům vrátit nás lidi alespoň částečně zpět do života.

Přesně to se podařilo lékařskému týmu chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka vedenému profesorem doktorem Františkem Antošem, CSc. Právě v pátek představí pacienta, kterému před několika měsíci odňali celou spodní polovinu těla. Tato unikátní operace zachránila mladého muže, který měl po úrazu znehybněnou dolní polovinu těla a jeho další život byl ohrožen proleženinami.

10 hodin na sále

"Operace trvala 10 hodin. V ČR se jednalo o v pořadí druhý zákrok tohoto druhu, nikdo jiný ji v republice dosud neprovedl", řekl našemu serveru doktor František Antoš. "Tento druh operací se provádí velmi výjimečně, a to jen u pacientů, kteří mají absolutní motivací žít, i když jen s jednou půlkou těla. Jinak se běžně nedělá, je to krajní řešení situace, kdy je pacient ohrožen na životě a operace je tak jediné řešení, jak jej udržet mezi živými. V tomto případě by pacient nepřežil víc než týden," doplnil Antoš.

Dosud provedeno 49 operací na světě

"První obdobný zákrok v České republice provedl doktor František Antoš před sedmi lety," řekl nám mluvčí nemocnice Petr Mach. "První úspěšná operace tohoto druhu na světě, zvaná hemikorporektomie, se uskutečnila, v roce 1961. Dosud jich bylo provedeno 49," doplnil Mach.

 

Co znamená hemikorporektomie?

Hemikorporektomie, tento poněkud těžce vyslovitelný odborný termín znamená nejen záchranu lidského života, ale také jedinečný, bez nadsázky unikátní chirurgický zákrok. "Jedná se o chirurgické odnětí celé spodní poloviny lidského těla. Provádí se u pacientů se znehybněnou dolní polovinu těla například po těžkém úrazu, jejichž další život je ohrožen pokračujícími proleženinami," řekl Antoš.

První hemikorporektomii uskutečnil profesor Antoš se svým týmem bezmála před sedmi lety u mladého muže, který dodnes žije. Druhý pacient, taktéž mladý muž, se operaci podrobil letos v březnu. "Oba tito pacienti jsou v tuto chvíli dokladem toho, že se jednalo o úspěšné operace," řekl našemu serveru mluvčí nemocnice Petr Mach.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz