Zpravodajství

Lidovci se pustili do zeleného kandidáta na ministra

Lidovci se pustili do zeleného kandidáta na ministra
Zdroj: TV Nova

Kritika nejpravděpodobnějšího kandidáta na post nového ministra školství Dušana Lužného v pátek zazněla na celostátní konferenci lidovců. Přesto ale šéf KDU-ČSL nechtěl říct, jak by se strana zachovala, v případě, že zelení náměstka bývalé ministryně definitivně nominují. Je to prý předčasné.

Dušan Lužný, náměstek už bývalé ministryně školství Dany Kuchtové, je zatím nejžhavější kandidát na uvolněnou ministerskou židli. Podporuje ho jak Kuchtová, tak i většina zelených.

"Ta podpora je od republikové rady tak od poslanců," uvedla Kuchtová.

Šojdrová není nadšená

Jenže jeho kandidaturu odmítá premiér a nadšeni nejsou ani lidovci. V pátek ho na jejich celostátní konferenci opět tvrdě kritizovala předsedkyně poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Vadí jí především to, že Lužný byl v týmu ministryně, která byla nucena pod tlakem rezignovat a to kvůli chybám v programech na čerpání evropských peněz.

"Za chyby, které se staly při přípravě programu, já nezodpovídám," řekl Lužný. I přes kritiku , ale lidovci neřekli, jak se zachovají, pokud bude Lužný zelenými na post ministra školství nominován.

Zelení definitivně rozhodnou o kandidátovi na ministra školství v nejbližších dnech, kdy se sejde představenstvo strany.

Ačkoli šéf zelených je k nominaci Lužného spíše zdrženlivý, sám Lužný věří, že jako kandidát projde.

Lužný předsednictvu i poslanců za Stranu zelených zároveň předloží svoji koncepci, kterou má podle svých slov už připravenou.

Oficiálně o Lužném příští týden

Kuchtová řekla, že Lužný pracoval zejména na reformě vysokého školství, a jakmile se zapojil do práce na kritizovaném programu Věda a výzkum pro inovace, okamžitě se podle ní "všechno hnulo k lepšímu".

Oficiální jednání o Lužném jako novém ministrovi začnou podle předsedy zelených Martina Bursíka za necelý týden, kdy se on i předseda vlády vrátí ze zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Do té doby bude mít Lužný prostor na přípravu koncepce a získání důvěry, například rektorů," řekl Bursík, když odjížděl na několikadenní jednání do Vídně.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz