Zpravodajství

Pád rogala v Šumperku: jeden mrtvý a jeden těžce zraněný!

Člověk odjakživa touží mít křídla jako pták, aby se mohl vznést do vzduchu a podívat se na zem s nadhledem a z ptačí perspektivy. Kdo nezažil, nepochopí, kdo zažil, zažívat chce znovu. Osudnou se stala tato touha dvěma mužům ze Šumperska. Sotva vyletěli do vzduchu, čekal je strmý pád.

Motorové rogalo se v sobotu okolo 11 hodiny zřítilo na letišti v Šumperku. "Jednalo se o instruktážní let dvoumístného motorového rogala, na palubě byli dva muži, pilot a instruktor," řekl serveru nova.cz mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

"Krátce po startu ale došlo k pádu, po dopadu na zem začalo rogalo okamžitě hořet. Pilot, 46 letý Polák, na místě podlehl svým zraněním, druhý muž, instruktor, se stihnul z hořícího stroje dostat a byl z těžkými zraněními letecky přepraven do ostravské nemocnice na popáleninové centrum," doplnil mluvčí. Z motorového rogala zbyl jen ohořelý rám.

Popáleniny třetího stupně

"Muž utrpěl mnohačetná poranění a popáleniny třetího stupně na 60 až 70 procentech těla a jeho stav lékaři označují za velmi vážný," řekl našemu serveru mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

"Měl i zlomenou stehenní kost a další poranění. Snažili jsme se mu zajistit životní funkce a v kritickém stavu na umělé plicní ventilaci jsme jej letecky transportovali do Ostravy," řekl náměstek krajské záchranné služby Jan Weinberg, který na místě zasahoval.

Podle mluvčího Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Tomáše Oborného lékaři muže ihned operovali a jeho stav označili za velmi vážný.

Žák nejspíš nevzládl řízení, instruktor nemohl nic dělat

Podle vyšetřování žák zřejmě po startu nezvládl řízení a instruktor zřejmě nestihl zasáhnout. "Dostali se do výšky 30 metrů, rogalo se poté naklonilo a spadlo na zem. Zatím těžko říci, zda zafoukal vítr. Nárazem motor poškodil nádrž a stroj začal hořet," řekl letecký inspektor Milan Pecník. Instruktora, kterého zasáhly plameny, začali hasit jeho kolegové. Druhému muži už nebylo možné pomoci.

Odborníci již trosky letadla zkoumat nebudou a uvolnili je k úklidu. "Máme několik svědků, kteří uvedli, že motor neměl závadu. Šlo o nezvládnutí techniky pilotáže," doplnil Pecník.

Na místě zasahovali také hasiči. Případ i nadále vyšetřují policisté.  

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz