Zpravodajství

Knihovna na Letné: Kaplický zvažuje žalobu!

Knihovna na Letné: Kaplický zvažuje žalobu!

Tvůrce kontroverzního projektu nové Národní knihovny uvažuje o tom, že se bude s hlavním městem soudit, pokud takzvanou chobotnici na Letné, tak jak ji navrhl, neprosadí. Pražští zastupitelé s ODS totiž s vítězným návrhem nesouhlasí a chtějí, aby ho Kaplický přepracoval. Jinak stavbu na Letné nepovolí. Čeští architekti varují před mezinárodní ostudou.

Kontroverzní knihovnu - chobotnici jako absolutního vítěze architektonické soutěže Praha nejdřív podporovala. Teď je moc velká, moc barevná a má špatný vchod - tvrdí pražští zastupitelé z ODS. Proti tomu, aby budova na Letné vyrostla, je většina městských zastupitelů za ODS. Občanští demokraté mají ve sboru naprostou převahu. Město může výstavbu zablokovat.

Národní knihovna už za soutěž zaplatila 25 miliónů a nedaří se jí zastupitele přesvědčit. Podle jejího ředitele hledají jen zástupné důvody, aby mohly projekt cenzurovat.

Architekti se bojí ostudy

Čeští architekti se zase bojí mezinárodní ostudy. Dokonce i ti, kterým se chobotnice nelíbí. To zastupitelé se ostudy nebojí. Bojují prý za estetiku Prahy a jejich občany, kteří se na knihovnu budou muset dívat. Architekt Kaplický to jinak než jako cenzuru nevidí.

Uvažuje o tom, že se s hlavním městem bude soudit pokud jeho projekt nakonec zastupitelé zastaví.

Národní knihovna teď bude dle zadání pražských zastupitelů jednat o změnách na projektu Kaplického . Pokud neuspěje, chobotnice na Letné stát zřejmě nebude.

Spory i o místo

Debaty se ale vedou nejen o zamýšlené podobě knihovny, ale i o místě, kde by měla budova stát. Praha sice pro novou stavbu knihovny na Letné loni hlasovala téměř jednomyslně - tehdy ale nebyl znám pozdější vítězný návrh.

"Myslím, že se budova Národní knihovny v jakékoli podobě na Letnou nehodí," řekl architekt Martin Vokatý. Území je podle něho příliš cenné a exponované pro budovu, o níž si prý není jistý, zda kvůli moderním technologiím bude zastávat stejnou funkci jako v uplynulých sto letech. Nepřinese na Letnou dostatečný život, uvedl Vokatý, spoluautor haly Sazka v Libni. Kaplického návrh se ale mu líbí.

Podle architekta Vlada Miluniče, který je například spoluautorem Tančícího domu, je rozumné mít v Praze budovu od Kaplického. "Místo ale není vhodné," řekl Milunić. Je podle něho daleko od vysokoškolských fakult a špatně přístupné od metra. Panorama Hradčan by však budova nepoškodila, dodal Milunić.

Podle odborníků problémy plynou z toho, že před soutěží chyběla urbanistická studie Letné. Řešila by nejen knihovnu, která má stát na místě v územním plánu dlouhodobě vyhrazeném pro stavbu kulturního charakteru, ale i další zamýšlené budovy na pláni. Parcela pro knihovnu je mimo vlastní Letenskou pláň.

Výstavba nové budovy knihovny by měla podle oficiálních údajů stát asi dvě miliardy korun. Nyní budovaná Národní technická knihovna, jež vzniká v Praze 6, má stát 2,1 miliardy. Staví se rok a v provozu má být za dva roky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz