Zpravodajství

VIDEO: Chobotnice na Letné: Kaplický vs. Bém na ostří nože!

VIDEO: Chobotnice na Letné: Kaplický vs. Bém na ostří nože!

Dohady o tom, zda bude či nebude na pražské Letné stát nová Národní knihovna, se změnily nedělí v hádku mezi světoznámým architektem českého původu Janem Kaplickým a primátorem hlavního města Pavlem Bémem. Padají slova o bolševicích, politikaření a Kaplický připouští, že pokud se nenajde rozumné řešení, knihovnu Praha možná nikdy nespatří.

Lidé komentují návrh Národní knihovny architekta Kaplického rozporuplně. A pražský primátor? "Ve vztahu k pražské památkové rezervaci nekonečně neohleduplná, nerespektuje územní plán," řekl primátor Bém.

Knihovna by prý narušila pražské panorama, proto ji magistrát chce z Letné přemístit jinam.

"Zastavovali a ničili bolševici, tady jsem myslel, že v demoktracii je něco možný udělat, vybudovat," řekl Kaplický. Podle Kaplického se z knihovny stala politická debata.

"To si skutečně myslí pan architekt Kaplický, že by se o takto odvážném projektu nevedla seriózní debata? To nemá s politikou nic společného," řekl Bém.

Kaplický ale varuje. Architektonické výběrové řízení na knihovnu bylo v Česku první mezinárodní od roku 1918. A to co teď dělá magistrát, prý bude mít dohru.

"Já myslím, že se peníze dají sehnat. To stojí jako tři kilometry dálnice v této zemi," řekl architekt.

"V takovéto atmosféře si skutečně nedovedu představit, že by hlavní město dalo byť jednu jedinou korunu, uvedl primátor.

Knihovně prý hrozí kolaps

Ředitel dosavadní Národní knihovny ale varuje. "Pokud někde mezi léty 2010 a 2012 nebude nová knihovna stát, tak Národní knihovnu čeká kolaps," řekl šéf NK Vlastimil Ježek.

Kaplický připustil, že pokud nenajde s Prahou společnou řeč, knihovna možná v Praze nikdy nevyroste.

A tak v následujících dnech začne složité vyjednávání Kaplický vs. Praha. Kaplický přiznává, že už mu dochází trpělivost, a že podobné chování nezažil nikde jinde na světě.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz