Zpravodajství

Ve vodě byly bakterie: Nakazilo se už čtvrté dítě

Ve vodě byly bakterie: Nakazilo se už čtvrté dítě

V Jiřetíně pod Jedlovou se objevil již čtvrtý případ dítěte, které v sobě nosí bakterii E-Colli 0 26. Hygienici stále ještě neznají cestu, kterou se děti nakazili. Původní domněnku, že by to mohla být voda z vodovodu, testy zatím vyloučily. Dvě z dětí musely být převezeny do motolské nemocnice.


Tříletý Filip je v Jiřetíně již 4. dítětem, u kterého se potvrdilo, že má v těle nebezpečnou bakterii z kravského trusu. Stejně jako všechny předchozí případy.

Má štěstí, že nemoc může vážně ohrozit jen děti do dvou let věku. Nákaza se tak u něj projevila jenom lehkými průjmy, narozdíl od Barunky, která ještě stále leží v motolské nemocnici. Následkem úporných průjmů a poruch krevního obrazu jí zcela selhaly ledviny.

Hygienici ale stále ještě nevědí, jak mohla bakterie čtyři děti napadnout. Do školky spolu nechodí. Spolu si nikdy nehrály. Vzduchem se nešíří. Podobné otázky si klade i město.

„Hygienici zaslali nalezený izolovaný kmen na rozbor, zda produkuje zdraví nebezpečné toxiny poškozující hlavně ledviny," řekl krajský hygienik Josef Trmal. První dvě nakažené děti jsou v motolské nemocnici v Praze.

Rodiče si nechali udělat laboratorní rozbor preventivně

Nyní se bude dítě jen doma sledovat. Hygienici už dříve zjistili, že nebezpečný druh bakterie Escherichia Coli, kvůli které dvě malé děti z Jiřetína skončily v motolské nemocnici, nepochází z vody. Hygienici nyní pátrají, kde se děti mohly bakterií nakazit. Nemoc je velmi vzácná, v Česku ji ročně prodělá kolem deseti dětí.

Trmal upozorňuje, že děti se mohly nakazit požitím kontaminovaných potravin, například kebabu nebo tatarského bifteku. Jedinou obranou proti nákaze podle něho je dodržování hygienických zásad při přípravě potravin a jejich pečlivé tepelné opracování. Upozornil, že je také třeba brát ohled na to, aby potraviny byly vhodné pro děti určitého věku, protože ne vždy si mladý organismus dokáže s potravinami poradit tak, jako dospělý.

První vzorky odebrané v domácnostech zatím vyloučily, že by nebezpečná bakterie ve vodě byla. Naopak tam ale nalezla jiné dva kmeny bakterie, o nichž nám nebyla zatím schopna říci, zda nebezpečná je nebo není. Lidé jsou proto pořád opatrní a bojí se.

Protože nemoc vyvolává bakterie obsažená v dobytčích fekáliích, obec rozhodla o dalších opatřeních. Jedním z preventivních opatření, které chce obec v nejbližší době zavést je i přesun této pastviny několik desítek metrů dál.

Starosta Jiřetína obyvatelům obce doporučil, ať raději kupují vodu balenou a vodu převařují nebo případně používají jen na mytí.

Reakce lidí v obci byla okamžitá

Většina rodičů chce mít jistotu, že jejich děti bakterii v sobě nenosí.

Bakterie dospělé lidi neohrožuje. Nejvíce nebezpečná je pro děti do dvou let.
Výsledky podrobnějších testů vody budou známy v druhé polovině tohoto týdne.

Bakterie pochází z výkalů dobytka

Jedinou obranou proti nákaze je dodržování hygienických zásad při přípravě potravin a jejich pečlivé tepelné opracování. Upozornil že je také třeba brát ohled na to, aby potraviny byly vhodné pro děti určitého věku, protože ne vždy si mladý organismus dokáže s potravinami poradit tak jako dospělý.

Bakterii Escherichia Coli má ve střevním traktu každý člověk. Její kmen označovaný číslicí 157, který se objevil u jiřetínských dětí, ovšem pochází z výkalů hovězího dobytka. Projevovat se může různě, především ale poškozuje ledviny. Zhruba pět procent lidí po nakažení umírá.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz