Zpravodajství

Odboráři protestovali před sněmovnou proti rozpočtu

Před sněmovnou protestovaly v úterý asi dvě stovky odborářů proti návrhu rozpočtu školství na příští rok. Chtěli přesvědčit poslance, aby regionálnímu školství přidali peníze na nárůst platů zaměstnanců, pomůcky a další vzdělávání pracovníků.

Rozpočet by se podle nich měl navýšit minimálně o tři miliardy korun. Sněmovna o něm možná začne jednat ve středu.

V davu se objevily transparenty například s nápisem "Kupte si pejska, daní ze psa podpoříte školství v obci" nebo s obrázkem hlavy skotu a nápisem "Učitel, kterému v Čechách patří budoucnost".

Poslanci se prodírali mezi protestujícími

Předseda odborářů František Dobšík přečetl dopis varující před ohrožením školské reformy určený poslancům. Čtení dopisu doprovázel pískot. Mezi odboráři se přitom prodírali poslanci na zahájení schůze sněmovny.

"Jsme přesvědčeni, že poslanci by měli přehodnotit přístup ke kapitole školství," řekl Dobšík. Podle školských odborů je návrh školského rozpočtu na příští rok ve výši 118,3 miliardy korun nepříznivý hlavně pro regionální školství, tedy mateřské, základní a střední školy.

Odboráři tvrdí, že zvýšení platů zaměstnanců škol o 1,5 procenta povede k reálnému poklesu jejich odměn minimálně o tři procenta, protože nepokryje ani inflaci. Další peníze podle nich budou chybět na modernizaci škol.

Žádají proto další tři miliardy, které by zajistily růst platů o pět procent, půl miliardy z této částky chtějí školám poslat na nákup učebnic a ostatních pomůcek a další vzdělávání pedagogů.

"Rozpočet není nafukovací. Já stejně legitimně mohu klást otázku, proč mají učitelé tak nízké úvazky. To je diskuse, která nemá svůj konec. Navýšení mzdových prostředků není možné vyšší než 1,5 procenta," řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek.

Platy pracovníků regionálního školství v posledních letech stále rostly, v prvním čtvrtletí letošního roku se zvýšily meziročně průměrně o 6,2 procenta, a činily tak 19.195 korun. Údaje ze první pololetí zveřejní Ústav pro informace ve vzdělávání v nejbližších dnech.

V dopise, který odboráři doručí všem poslancům, varují také před schválením novely zákona o rozpočtovém určení, jejímž cílem je mimo jiné převedení výdajů pro krajské školství z ministerstva do rozpočtů jednotlivých krajů.

První čtení návrhu rozpočtu na příští rok patří mezi klíčové body dnes zahájené schůze sněmovny. Očekává se, že koalici se podaří prosadit postup vládního návrhu do druhého čtení. Přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami přijdou na řadu asi koncem listopadu a počátkem prosince by pak měla sněmovna o rozpočtu rozhodnout.

Odboráři doufají, že je poslanci vyslyší, už dopředu však plánují další aktivity. Dobšík vyzval odboráře, aby zakládali stávkové výbory, jejich zástupci by se v Praze měli setkat 17. listopadu. "Je to takový klid před bouří. Nikdo netouží po stávce, ale když na naše žádosti nikdo nereaguje..." zhodnotila dnešní akci účastnice, která přijela z Ústí nad Orlicí.

Dodala, že je před případnou stávkou veřejnosti nutné vysvětlit, že odborům nejde pouze o platy, ale o celkové výdaje na školství.

Školské odbory kritizují postoj současné vlády ke školství už od jara. Své obavy z ohrožení reformy školství vyjádřily v dubnu peticí, kterou nakonec podepsalo více než 64 000 lidí. V srpnu vyhlásily stávkovou pohotovost, v září při jednání o rozpočtu protestovali jejich zástupci před úřadem vlády.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz