Zpravodajství

Kolem příspěvků pro handicapované panují zmatky

Kolem příspěvků pro handicapované panují zmatky
Zdroj: TV Nova

Obrovský zmatek panuje kolem přidělování státního příspěvku na péči, na který mají od nového roku nárok všichni zdravotně handicapovaní. Obdobně postižení lidé v různých místech naší republiky dostanou někde peněz více, jinde méně a někde dokonce vůbec nic.

Například dvouletá Natálka. Děti v jejím věku bez problémů běhají nebo skáčou. Natálka ne, má rozštěp páteře. Mnohé pohyby dokáže s vypětím všech sil díky tomu, že s ní maminka šestkrát denně trpělivě cvičí. Přesto podle posudkového lékaře nemá nárok na příspěvek. Rodiče se odvolali na kraj, zdá se ale, že ani tam šance nemají.

Podobně je na tom pětiletý Matěj. Je na 80 procent hluchý, autista, hyperaktivní s mentálním postižením. Ani on podle posudkového lékaře nemá na příspěvek nárok.

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením je to tím, že neexistuje jednotná metodika. Podle ministra Nečase je kámen úrazu v tom, že posudkových lékařů je málo.

Řešit to má posudková služba

"Chceme tento problém vyřešit tím, že vytvoříme jednotnou lékařskou posudkovou službu," řekl nám Petr Nečas.

Ta by měla měřit všem stejným metrem, nejdřív ale tak do roka. Lidé, kteří narazí u posudkových lékařů na problém, se mají podle Václava Krásy, předsedy Národní rady zdravotně postižených se mají postižení obracet právě na ni.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz