Zpravodajství

Sarkozy má problémy: rozvod a odbory

Perné chvíle zažívá francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle jednoho francouzského týdeníku se se rozvádí se svou ženou a ke všemu čelí nespokojenosti odborů. Těm se nelíbí reformy, které prezident a jeho vláda připravují.

Polibek při květnové inauguraci v prezidentském paláci byl posledním láskyplným gestem manželů Sarkozyových. Teď prý spolu navštívili soud, aby tady podali žádost o rozvod.

Francie o jejich krizi mluví delší dobu. Bývalá modelka Cecilia už svého muže jednou opustila. Pak se ale vrátila a všemožně ho podporovala v jeho politickém vzestupu.

Nemanželské dítě bývalého prezidenta Franciose Mitteranda či rozchod neúspěšné kandidátky Ségoléne Royalové se svým dlouholetým partnerem. To jsou věci, kterým Francouzi během posledních let přihlíželi a nekřičeli. Hrozí ale, že rozvod hlavy státu budou vnímat jinak.

Kromě první dámy trápí prezidenta i další partneři, a to z řad tradičně silných odborů. Sarkozy připravuje důchodovou reformu, která má prodloužit odchod do důchodu zaměstnancům v energetice, na dráze a plynařů. A ti jdou kvůli tomu do stávky.

Sarkozyho tak čeká první velká zatěžkávací zkouška. Odbory totiž slibují, že pokud bude čtvrteční stávka úspěšná, protáhnou ji až do pátku. A to může silně poznamenat chod celé Francie.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz