Zpravodajství

Parlament ve středu řešil důchodovou reformu

Parlament ve středu řešil důchodovou reformu
Zdroj: TV Nova

Důchodová reforma. Kvůli ní se ve středu na společném jednání sešli zástupci. Cílem je shodnout se na základních krocích, které by zabránily zhroucení penzijního systému. Před ním už dlouho varují ekonomové.

Jednání stále pokračuje. Politici se dokážou shodnout na dvou věcech a to, že se nakonec musí nějak dohodnout a pak na tom, že reformu důchodů je nutné schválit co nejdřív. Výhrad k návrhu ministerstva práce a sociálních věcí je ale víc než dost, ale poslechněte si je sami.

Opozice proti, i koalice má výhrady

ČSSD předložený návrh schválit nechce a bude požadovat změny. Nesouhlasí ani KSČM, a to především s navýšením věku odchodu do důchodu na 65 let. KDU-ČSL zase nesouhlasí, aby byla zrušena výhoda pro matky s dětmi, spočívající v dřívějším odchodu do důchodu.
ODS je ale optimistická, zástupci strany jsou přesvědčeni, že se najde kompromis, na kterém se shodnou alespoň koalice a ČSSD.

Nic jiného totiž politikům nakonec stejně nezbude. Bez široké politické podpory totiž reforma důchodového systému nemá cenu. Podle ekonomů je na její schválení ale už nejvyšší čas. Dá se prý říct, že včera už bylo pozdě. V roce 2030 můžou důchodci tvořit už třetinu obyvatel a na jejich penze nebudou peníze.

Čím víc se to protahuje, tím víc to bude stát

Čím déle se reforma odkládá, tím je dražší. Dnešní třicátníci nejprve platí důchod starší generaci a pak budou muset platit sami sobě je nepopulární, ale udělat jí museli všechny okolní země.

Ministr Nečas je optimistický, věří, že se nakonec s ostatními stranami dohodne. Návrh první etapy důchodové reformy chce vládě předložit ještě do vánoc.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz