Zpravodajství

V zatopeném lomu se topil patnáctiletý potápěč

V zatopeném lomu se topil patnáctiletý potápěč
Zdroj: TV Nova

Drama se odehrálo ve středu odpoledne pod hladinou zatopeného břidlicového lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku. V hloubce deseti metrů se tam začal topit patnáctiletý potápěč. Několik minut byl bez přísunu kyslíku. Když se ho podařilo vytáhnout na břeh, lékaři obnovili jeho životní funkce. "Mladík je ale stále v bezvědomí a jeho stav je vážný, řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

"V lomu se potápěl 36letý otec se svým teprve patnáctiletým synem. Z dosavadních předběžných poznatků vyplývá, že v hloubce 14 metrů zřejmě došlo k vypadnutí dýchací automatiky z chlapcových úst. Otec se mu snažil pomoci a vytáhnout ho. Syna však ztratil z dohledu. Vrátil se tedy ke dnu, které prohledával," řekla serveru nova.cz mluvčí bruntálské policie Lucie Zgarbová. 

"Pod vodou se ze zatím neznámé příčiny odpojil od dýchacího přístroje a vdechl vodu. Nastala srdeční zástava," popsal událost mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Dodal, že na místo byl vyslán vrtulník letecké záchranné služby.

"Při vynoření otec viděl, jak na břehu syna ostatní resuscitují. Chlapce totiž vytáhli z vody, když na hladině ležel obličejem dolů.  Shodou okolností byl na místě lékař, který okamžitě zahájil oživovací pokusy. V nich pak pokračovala i posádka vrtulníku záchranné služby," doplnila policistka Zgarbová. 

Stav mladíka je vážný

Po několika minutách se záchranářům podařilo obnovit pravidelnou srdeční činnost mladého potápěče. Pacient v bezvědomí byl napojen na umělou plicní ventilaci a letecky transportován do ostravské fakultní nemocnice. "Jeho stav v době předání v nemocnici byl vážný, ale stabilizovaný," dodal mluvčí Humpl. 

"Policisté zajistili stopy a teď  v této věci konají intenzivní vyšetřování. V současné době shromažďujeme poznatky a zjišťujeme okolnosti celého případu. Vzhledem k prvotnímu stádiu šetření nelze poskytovat bližší informace," řekla nám policejní mluvčí Zgarbová.

Lom v Heřmanicích je vyhlášenou lokalitou

Zatopený lom ve Svobodných Heřmanicích je pro potápěče z celého Česka vyhlášenou lokalitou. Sjíždějí se tam především pro jeho hloubku a čistou vodu. Podobné události, i s tragickým koncem, se tam stávají i několikrát ročně. Letos v dubnu se tam dokonce utopili hned dva potápěči najednou. Čtyřicetiletý muž se ve vodách jezera potápěl se svou dcerou.

Utonutí tam nejsou výjimkou

Loni v březnu zase ponor nepřežil pětatřicetiletý polský sportovní potápěč. Muž se podle policie v zamrzlém lomu potápěl společně s devětadvacetiletým kamarádem, který ho našel bez známek života pod ledem. Pravděpodobně mu ve velmi chladné vodě zamrzla automatika umožňující dýchání.

Koncem února 2004 se ve stejném lomu utopil jednatřicetiletý muž, který neměl pro potápění pod led dostatečnou kvalifikaci. Příčinou smrti byla vzduchová embolie a poškození plic z přetlaku. K tomu dochází především při rychlém výstupu na hladinu.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz