Zpravodajství

Důchodkyně měla na zahradě dvě kila marihuany

Důchodkyně měla na zahradě dvě kila marihuany
Zdroj: TV Nova

Jako ve filmu Bílá vdova si museli připadat bruntálští policisté. Když dorazili na zahradu jisté dvaasedmdesátileté důchodkyně z Břidličné na Bruntáslku, nestačili se divit. Zahrada i skleník u jejího domu byly plné rostlin konopí setého. A nebyla to žádná troškařka, kriminalisté jí zabavili rovná dvě kila marihuany. Podle nich je to na Bruntáslku rekordní množství.

Rostliny pak důchodkyně usušila a drogu umožnila kouřit svému vnukovi. "Teprve podruhé v historii stíháme pro tento skutek na Bruntálsku osobu důchodového věku - navíc se u ní zajistily téměř dva kilogramy zakázané látky, což je v našem okrese rekordní množství. Obvykle se zajištěné množství pohybuje v řádech desítek gramů. O sankci samozřejmě rozhodne až soud," řekla serveru nova.cz mluvčí bruntálské policie Lucie Zgarbová.

Policie ženu obvinila, stíhání bude nejspíš zastaveno

Rostliny vysadila letos a loni v květnu. "Důchodkyni jsme v pondělí obvinili z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů," dodala mluvčí.

Trestního jednání se měla opakovaně dopustit tím, že v květnu 2006 i 2007 zasadila a pěstovala na zahradě a ve skleníku u rodinného domu větší množství rostlin konopí setého za účelem výroby marihuany. Rostliny usušila a získanou psychotropní látku v dosud nezjištěném množství umožnila kouřit svému vnukovi.

"Trestní stíhání jsme zahájili, obvykle v těchto případech bývá stíhání zastaveno, vzhledem k nízké společenské nebezpečnosti. Pokud se prokáže, že si rostlinu pěstovala pro vlastní potřebu. Bohužel tento případ komplikuje fakt, že důchodkyně poskytla drogu svému vnukovi. Jestli si ji vzal sám nebo jí opravdu od babičky dostal je předmětem dalšího šetření," doplnila Zgarbová.

Kdo babičku prásknul? Prý nikdo. "Na úrodu přišli policisté vlastními poznatky a šetřením," říká policejní mluvčí.

Důchodcům se v pěstování marihuany daří

Z výroby drog policisté v roce 2002 obvinili další dva důchodce z Ostravy a Hlučína na Opavsku. Tehdy osmasedmdesátiletý Milan Křikala z Ostravy-Svinova trpící Parkinsonovou nemocí, vypěstoval na zahradě sedm rostlin marihuany, kterou se léčil. Lžičku sušené drogy si přidával do každého jídla. Policisté jej ale na základě anonymu začali stíhat.

Několikaletý pobyt ve vězení hrozil i jednašedesátiletému důchodci z Hlučína na Opavsku. Adolf Robenek si na svém políčku ze zvědavosti vypěstoval tři rostliny marihuany. O jeho aktivitě se ale dozvěděla policie a kriminalisté i jeho obvinili z výroby drog.

Ani jeden z důchodců se ale před soud nedostal. Prvnímu milost udělil prezident republiky a ve druhém případě zasáhla státní zástupkyně, která zastavila trestní stíhání.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz